Hepsaglik

Meme Kanseri Çeşitleri, Risk Faktörleri ve Erken Teşhis

Meme Kanseri Çeşitleri, Risk Faktörleri ve Erken Teşhis
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Meme Kanseri

Meme Kanseri

Meme kanseri meme hücrelerinde başlayan kanser türüdür. Akciğer kanserinden sonra dünyada görülme sıklığı en yüksek olan kanser türüdür. Her 8 kadından birinin yaşamının belirli bir zamanında meme kanserine yakalanacağı bildirilmektedir.

       

 

Meme Kanseri Risk Faktörleri

En sık görülen tipi; meme kanallarından kaynaklanan duktal kanser adı verilen türdür. Süt üreten bezlerden üreyen löbüler kanser türü de sık görülür. Östrojen hormonunun artmasına bağlı olarak ortaya çıkma olasılığı daha yüksektir. İlk doğum yaşı 30’un üzerinde olanlarda diğerlerine göre görülme riski daha fazladır. İlk adetini erken görenler hayatları boyunca daha uzun süre östrojen hormonuna maruz kalacaklarından dolayı daha fazla risk altındadırlar. Doğum kontrol haplarının uzun süre kullanımı da meme kanserinin ortaya çıkmasını tetikleyen unsurlardandır. Aşırı alkol alımının kadınlarda östrojen hormonu düzeyini artırdığı bilinmektedir. Bu da meme kanseri riskini artırmaktadır.  Ayrıca 50 yaşın üzerinde olanlar, yakın akrabalarında birisinde meme kanseri hastalığı bulunanlar (genetik olarak yatkınlık), daha önceden diğer memede kanser tespit edilmiş olanlar, hiç gebe kalmamış olanlar ve 50 yaşından sonra adet görmeye  devam edenler (geç menopoza girenler) ağır risk grubu içerisindedirler.

Memem Kanseri ve Erken Teşhisin Önemi

Meme kanserinde erken teşhis, diğer kanser türlerinde de olduğu gibi hayati önem arz etmektedir. Meme kanserinde yapılacak olan erken teşhis, tedavinin başarıya ulaşması ve hayatta kalma şansını artırır. Erken tanı için kullanılan üç ana yöntem vardır. Evde kişinin kendi kendine yapmış olduğu meme kontrolleri, doktor tarafından yapılan düzenli kontroller ve meme röntgen filmi (mamografi) olarak sıralanan yöntemlerdir. Kadınların 20 yaşından sonra her ay rutin olarak kendi kendilerine meme kontrolü yapmaları gerekmektedir. Eğer meme dokusu içerisinde şüpheli bir kitle ile temas kurulursa hiç vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

Meme Kanseri Tedavisi

Meme kanserinde kullanılan temel tedavi yöntemi cerrahidir. Genel olarak uygulanan cerrahi yöntemi ise meme dokusunun tamamen alındığı cerrahi operasyonlardır. Meme dokusu ile beraber lenf nodları alınır (cerrahi lenf nodu disseksiyonu). Lenf nodlarının alınmasının temel sebebi, kanser hücreleri lenfatik, hematojenik (kan yolu ile) ve dire epitel aktarımı ile invaze olabilir (yayılabilir). Bu yüzde meme dokusu ve lenf nodları temizlenir. Cerrahi operasyonun sonrasında gerek görüldüğü takdirde Kemoterapi ve hormon terapisi uygulanabilir. Bu olası nüksleri (yenileme) azaltacaktır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir