Hepsaglik

Kemik Erimesi Hastalığı

Kemik Erimesi Hastalığı
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

kemik erimesi

kemik erimesi

Kemik Erimesi Hastalığı

       

Kemik erimesi, kemiğin yoğunluğunun giderek azalması ve kırılganlığının artmasıdır. Normalde kemiğin kendine özgü bir direnci vardır. Bu direncin azalması ile kemiğin kırılganlığı artar ve küçük darbelerde bile kemikler kırılabilir. Bu hastalığın ciddi boyutlara da ulaştığı görülebilmektedir. Çünkü bazı kırıkların hissedilmesi imkânsızdır. Bu kırıkların uzun süre o halde kalması ciddi sorunlara yol açmaktadır. Bu kırıkların deformasyonla belirtiler vermektedir.

Kemik Erimesi Belirtileri Nelerdir?

Kemik erimesi görülen hastalarda, uzun süre ortada belirtiler görülmemektedir. Hastalık kemiklerden her gün bir şeyler çalarak ilerler. Bu sebeple gerekli tetkiklerin periyodik şekilde yapılması gerekmektedir. Bu hastalığın belirtiler, kemik şekillerinin bozukluğu olarak ortaya çıkar. Uzun süre kendini göstermeyen bu hastalık zamanla kamburlaşmaya başlanır. Bu kamburluk hastalığın oluşumundan çok sonra ortaya çıkması beklenir. Bu nedenle sırt ağrısı, gece terlemeleri gibi rahatsızlıkları yaşayanlar bir hekime başvurmalılardır. Erken tanının tedavi sürecinde oldukça yarar sağlayacağı bilinmektedir.

Kemik Erimesi Tedavisi

Kemik erimesi tedavisi, kemik yoğunluğunun artırılmasıyla yapılmaktadır. Eski dönemlerde tedavisi olmayan bir hastalık olarak bilinirdir. Fakat gelişen tıp dünyası ile birlikte çoğu hastalığın çaresi bulunduğu gibi kemik erimesine de çare bulunmuştur.  Erken tanı, ilaç tedavisi ve yaşam şekline doğru yönlerin verilmesi takdirde bu hastalıktan kurtulmak mümkündür. Bu tedavi sürecinde egzersiz yapmanın rolü oldukça büyüktür. Sadece doğru egzersizler yapılarak dahi kemik yoğunluğu artırılabilir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir