Hepsaglik

Kas Spazmı İle İlgili Bilmeniz Gerekenler

Kas Spazmı İle İlgili Bilmeniz Gerekenler
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Kas Türleri Nelerdir?

Kaslar vücudun hareket etmesini sağlayan kompleks yapılardır. Vücutta üç tür kas bulunur:

  • Kalpte kan pompalayan kaslar (kardiyak kaslar)
  • Vücudun kol, bacaklar, boyun, sırt ve yüz gibi dış parçalarının hareketini sağlayan iskelet kasları,
  • Vücuttaki içi boş organların kısımlarını hareket ettiren yumuşak kaslar. Örneğin özofagus, mide ve bağırsak kasları, geniş arterlerdeki kaslar, uterustaki kaslar.

Kas spazmları vücuttaki farklı kasları etkileyerek çeşitli semptomlar ortaya çıkabilir ve kendini farklı şekillerde gösterebilir.

       

İskelet kaslarında görülen spazmlar en yaygın kas spazmı türleridir ve çoğunlukla yetersiz sıvı tüketimi ve elektrolit anormallikleri nedeniyle ortaya çıkar. Bu spazmlar aniden ortaya çıkar, şiddetli acı hissettirir ve genellikle kısa sürer. Kas üzerine hafifçe masaj yapılması halinde çoğunlukla rahatlama sağlanır.

Kas spazmları çok şiddetli ağrı veriyorsa, giderilemiyorsa ve tekrar tekrar ortaya çıkıyorsa, bunun arkasında yatan sebeplerin ortaya konması için mutlaka tıbbi yardım alınmalıdır.

İçi boş organların duvarlarındaki yumuşak kaslarda da ağrılı spazm görülebilir. Bu spazmlar genellikle kolik türdendir, yani gelip geçicidir. Adet sancıları, ishal sancıları, safra kesesi sancıları ve böbrek taşı sancıları buna örnek olarak gösterilebilir.

Beyindeki sinyalleri iletmeye yardımcı olan kimyasallarda görülen anormalliklerin sonucunda ortaya çıkan kas spazmlarına distoni denir. Tortikoli ve blefarospazm buna örnek olarak gösterilebilir. Nörotransmitter düzeylerini normale çekmeye yardımcı olmak için ilaç tedavisi ve etkilenen kası felce uğratarak spazmı hafifleten botoks enjeksiyonları yapılabilir.

Kas Spazmlarının Nedenleri Nelerdir?

Kaz spazmlarının nedenleri spazmın görüldüğü kas ve vücudun içinde bulunduğu çevreye göre değişir.

Belirli bir kas çok fazla kullanıldığında ve yorulduğunda, çok fazla gerildiğinde veya uzun süre aynı pozisyonda tutulduğunda kas spazmı oluşabilir. Bu durumlarda kas hücrelerinin enerji ve sıvısı tükenir ve hiperegzitabl durumuna gelir. Kas spazmı kasın belirli bir kısmında görülebileceği gibi bütününü de kapsayabilir.

İskelet kaslarındaki spazmın bir nedeni olan aşırı kas kullanımı genellikle sıcak ortamlarda ağır egzersizler yapan sporcularda görülür. Ayrıca inşaat işçileri gibi aşırı sıcakta çalışan kişilerde de ortaya çıkabilir. Genellikle spazmlar işin yapılması sırasında çalıştırılan büyük kaslarda görülür.

Alışkın olunmayan faaliyetler de spazmlara neden olabilir (örneğin yenice spora başlama). Ayrıca uzun süre yazı yazan kişilerde el ve parmak kaslarının yorulmasına bağlı olarak kramplar oluşabilir.

Yetersiz sıvı tüketimi ve elektrolit tükenmesinin kas spazmına ve kramplara yol açtığı düşünülmektedir. Kaslarda organize kasılmaların gerçekleşmesinde rol oynayan proteinlerin gelişmesi için yeterli su, glükoz, sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum gereklidir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir