Pazar, Nisan 5, 2020
Ana Sayfa Ağız ve Diş Sağlığı Kanal Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Kanal Tedavisi Nedir? Nasıl Yapılır?

   
Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Kanal Tedavisi

İnsan sindiriminin başladığı nokta olan ağız sağlığı tüm vücudu etkilediğinden dolayı oldukça büyük önem taşımaktadır. Ağız sağlığının büyük bir kısmını ise diş sağlığı oluşturmaktadır. Diş sağlığına dikkat etmek oldukça önemli olmakla birlikte bazı durumlarda dişin çürümesi önlenememekte ve bu sebeple kanal tedavisi gerekebilmektedir.

Kanal Tedavisi Nedir?

Ağız ve diş sağlığının en önemli parçası doğal dişleri mümkün olduğu kadar ağızda tutmaktan geçmektedir. Bu sebeple diş çürümesi ilerleyen durumlarda onu sökmek yerine tedavi yöntemlerine gidilir bu yöntemlerden bir tanesi de kanal tedavisi yöntemidir.

Kanal tedavisinde, kendini tedavi edemeyecek duruma gelen hasarlı dişe uygulanmaktadır. Dişin bu derece fazla hasar görmesine genel olarak kırık dişler veya derin çürüklerde oluşan bakteriler sebep olmaktadır.

Kanal Tedavisinin Aşamaları Nelerdir?

 

kanal tedavisi nasıl yapılır?

Kanal tedavisine başlanmadan önce hastanın acı ve ağrı çekmesini önlemek için dişe ve ağız içine anestezi yapılması gerekmektedir. Ardından diş çürüğü dikkatlice temizlenir ve dişin özüne ulaşılır. Diş özünde bulunan hasta ve yumuşak doku dişten ayrılır ve dişte bulunan sinirler ve doku artıkları tamamen temizlenir.

Diş tamamen iyileşene kadar geçici dolgu ile kapatılır ve bir sonraki seansa kadar geçici dolgu dişte kalır. Dişteki iltihaplar iyileşince veya iltihap üremesi durunca dişin ve kanalların içerisi özel bir dolgu malzemesi ile köklerin ucuna kadar doldurulur. Kalıcı olarak yapılan bu dolgu sağlam olması açısından porselen dolgu veya kuron kaplama malzemesi ile yapılmaktadır.

Kanal Tedavisi Sonrasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Geçici veya kalıcı dolgu yapılmasının ardından 7 gün ila 10 gün arasında dişte ağrı veya sızı hissedilebilmektedir. Bu gibi ağrılar hafif bir ağrı kesici ile geçebilecek ağrılardır. Bu ağrının oluşma sebebi diş özünün (pulpa) çürüğün temizlenme işlemi sırasında uygulanmış olan kuvvete verdiği tepkidir.

Kanal tedavisi esnasında vurulan anestezi tüm ağız içerisinin ve dişlerin uyuşmasına sebep olabilmektedir. Anestezi etkisi tamamen geçmeden bir şeylerin yenmesi yanlışlıkla ağız içerisinde yaralar oluşmasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple anestezi etkisi geçmeden yiyeceklerden uzak durmak gerekmektedir.

Kanal tedavisi bazı durumlarda birkaç seans sürebilmektedir. Böyle durumlarda kalıcı dolgu konulana kadar dişte geçici dolgu bulunur. Geçici dolgu darbeye karşı kalıcı dolgu kadar dayanıklı olmadığından dolayı seanslar arasında sert besinlerden uzak durulmalıdır.

Seanslar arasında dişte iltihap oluşması gibi bazı komplikasyonlar olabilmektedir. Bu komplikasyonlar normal sayılmakla birlikte şişliğin artması veya uzun sürmesi mutlaka doktora bilgi verilmelidir.

Kanal tedavisi sırasında dişlerin sinirleri alındığından dolayı dişteki esneklik azalır. Esnekliğin azalması da dişin çabuk kırılabilmesi riskini meydana getirmektedir. Bu sebeple kanal tedavisi yapılan dişin olduğu taraf ile sert yiyeceklerden mümkün olduğu kadar kaçınmak gereklidir.

Kanal Tedavisi Uygulanmazsa Ne Olur?

Kanal tedavisi dişin yüzeyinde oluşan ve kendini tedavi edemeyen durumlarda son çare olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir. Kanal tedavisi uygulanmadığı takdirde dişte bulunan enfeksiyon kök ucunda yer alan dokulara ulaşır. Bu iltihap dişi çevreleyen çene kemiğine de yayılabilir ve çene kemiğinin iltihaptan aşınmasına sebep olabilir. Ağrı ve şişliğin de etkileyeceği diş bir süre sonra kurtarılamaz hale gelebilir.

Kanal Tedavisi Uygulanmış Dişin Ömrü Ne Kadar Olur?

Ağız ve diş sağlığına dikkat edilir ve dişin yeniden çürümesi önlenir ise kanal tedavisi yapılan bir diş bir ömür boyu çekilmeden ağızda durabilmektedir. Düzenli olarak yapılan diş doktoru kontrolleri sayesinde enfeksiyon başladığı gibi tespit edilebilir ve bu konuda önlem alınarak dişin kaybedilmemesi sağlanabilmektedir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADIN erkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast.. Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı Yaşam Spor ve Egzersız
Diyet Kadın Hast.
Kadın Hast. Jinekoloji
Doğum Doğum
Kısırlık - Tüp Bebek Biyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast. Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H. Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast. Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast. Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast. Enfeksiyon Hast..
Göz Hast. Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahili) İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. H Kalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast. Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H. Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve Hastalıkları Ruhsal - Sinirsel H.
çocuk-kategorisi
    0-12 ay
   12-18 ay
   18-24 ay

Must Read

koronaivirüs koku alma kaybı

Koronavirüs koku ve tat alma duyusunda azalma yapar mı?

0
Koronavirüse bağlı koku alma kaybı ve tat alma duyusunda azalma gibi bulguların Covid-19 hastalığında görülüp görülmeyeceği konusu şu sıralar en...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

102
Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

53
Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki...