Eylül, 2020


#EVDEKAL

Ana Sayfa Hastalıklar Bulaşıcı Hastalıklar Hepatit D Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Hepatit D Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

   
Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Hepatit D Nedir?

 

Delta virüsü olarak da bilinen Hepatit D karaciğerin şişmesine neden olan bir virüsdür. Hepatit D virüsünün neden olduğu bir hastalıktır.

Hepatit D birçok hepatit türünden yalnızca bir tanesidir. Diğerlerinin aksine Hepatit D tek başına kapılmaz. Kişinin Hepatit D virüsü kapmış olması için Hepatit B virüsünü de taşıması gerekir.

Hepatit D’nin herhangi bir aşısı veya tedavisi yoktur.

Hepatit D Nasıl Bulaşır?

 

Hepatit D bulaşıcıdır ve virüsü taşıyan kişinin kan veya diğer vücut sıvılarına temas edilmesiyle bulaşır. Hepatit D bulaştığında semptomların ortaya çıkmasından önce başka kişilere de bulaşabilir.

Ancak kişinin Hepatit D’yi kapması için zaten Hepatit B taşıyıcısı olması gerekir. Hepatit B enfeksiyonunun kronik sonraki aşamalarında da Hepatit D virüsü kapılabilir.

hepatit D
Hepatit D Bulaşı için Hepatit B antijenine ( varlığına) İhtiyaç Vardır

Hepatit D semptomları Nelerdir?

 

Hepatit D ve Hepatit B semptomları birbirine benzemektedir. Dolayısıyla semptomlara neden olan virüsün hangisi olduğunu belirlemek zorlaşabilir. Yaygın semptomlar arasında:

  • Cilt ve gözlerde kızarma,
  • Eklem ağrıları,
  • Karın ağrıları,
  • Kusma,
  • İştah kaybı,
  • Koyu renkli idrar,
  • Yorgunluk

Hepatit D ayrıca Hepatit B semptomlarının kötüleşmesine yol açabilir.

Hepatit D virüsü akut kısa dönemli veya kronik uzun dönemli olabilir. Kronik Hepatit D taşıyıcılarında hastalıktan kaynaklanan komplikasyonların gelişme olasılığı yüksektir. Uzun vadeli kronik Hepatit D semptomların ortaya çıkmasından bir süre önce vücudunuza yerleşebilir.

Kronik Hepatit B taşıyıcılarında kronik Hepatit D gelişme olasılığı daha yüksektir.

Hepatit D Nasıl Teşhis Edilir?

 

Hepatit B ve D semptomları görüldüğünde teşhis için doktora gidilmesi gerekir. Sararma hariç diğer semptomlar görülürse doktor hepatitten şüphelenmeyebilir.

Bu nedenle hepatit taşıyıcısı bir kişiyle temas ettiyseniz veya Hepatit B’nin yaygın görüldüğü ülkelere seyahat ettiyseniz doktorunuzu bilgilendiriniz. Özellikle i.v ilaçları kullananlar, homoseksüel cinsel ilişkiye giren erkekler ve kan nakli yaptıranlar risk altındadır.

Doktor kanda anti-hepatit D antikorlarının bulunup bulunmadığını anlamak üzere kan testi isteyecektir. Kanda bu antikorların bulunması kişinin virüsü taşıdığını gösterir.

Doktor karaciğer hasarından şüpheleniyorsa karaciğer fonksiyonu testi isteyebilir. Bu kandaki karaciğer enzimlerini ölçen bir kan testidir. Bu testin sonuçları karaciğer hasarı olup olmadığını gösterir.

Hepatit D Nasıl Tedavi Edilir?

 

Akut veya kronik Hepatit D için bilinen bir tedavi yoktur. Antiviral ilaçların Hepatit D tedavisinde etkili olmadığı bilinmektedir.

Tedavide 12 ay süresince yüksek dozda interferon ilacı verilebilir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre interferon hastalığın hafiflemesini sağlamaktadır. Ancak tedavi sonrasında bile Hepatit D test sonuçlarında hala aktif görülebilir.

Siroz veya benzeri karaciğer hasarı bulunuyorsa karaciğer nakli gerekebilir. Karaciğer nakli hasar gören karaciğerin alınarak yerine sağlıklı bir donörden alınan normal karaciğerin yerleştirilmesini içeren büyük bir cerrahi operasyondur.

Hepatit D komplikasyonları

 

  • Karaciğer Hasarı (siroz vs)
  • Karaciğer hastalığı,
  • Karaciğer kanseri

Kronik Hepatit D hastalarında bu komplikasyonları geliştirme eğilimi artar.

 

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

PCR testi sonucu ne kadar sürede çıkar?

Yurt dışına çıkacak kişiler için bazı ülkelerin son 48 saat içerisinde PCR testi şartı koyması da bazı soruları yeniden gündeme getirdi. PCR...

Yurtdışına çıkacak olanlar PCR testini nereden yaptırabilir?

Yurtdışına çıkacak vatandaşlardan bazı ülkeler PCR testi istemektedir. Bazı ülkelerin PCR testini zorunlu tutması PCR testi nedir? ve PCR test ücreti...

Konya’da Covid-19 vaka sayısı arttı, tüm hasteneler pandemi hastanesi ilan edildi

Konya'da son birkaç hafta içerisinde Covid-19 vaka sayılarında ciddi anlamda artış olması ve hastanelerin ciddi doluluk oranına ulaşması sonucu tüm hasteneler...

Koronavirüs koku ve tat alma duyusunda azalma yapar mı?

Koronavirüse bağlı koku alma kaybı ve tat alma duyusunda azalma gibi bulguların Covid-19 hastalığında görülüp görülmeyeceği konusu şu sıralar en...

Türkiye’de İl İl Covid-19 Vaka Sayıları

1 Nisan 2020 tarihinde T.C Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın açıklamasında il il Koronavirüs vaka sayılarını açıkladı. Türkiye geneli vakalar göz...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...