Eylül, 2023

Güvenilir medikal portalınız.

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri, Tanı...

Mantar Zehirlenmesi   Mantar Zehirlenmesi, mantar tüketimi sonrası meydana gelen, çeşitli klinik belirtilerle kendini gösteren...

Dış Kulak İltihabı Yaz...

Yaz Aylarının Kabusu: Dış Kulak Yolu İltihabı Yaz ayların adım atmamızla birlikte tatil planlarımız...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalıdır? Beslenme yaz kış fark etmeksizin sağlık için yılın...

İdrar yolu enfeksiyonu ve...

İdrar yolu enfeksiyonu bulguları ve tedavisi Bu makalede gençlerde ve yetişkinlerde idrar yolları enfeksiyonu...
Ana SayfaHastalıklarBulaşıcı HastalıklarHepatit D Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Hepatit D Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Hepatit D Nedir?

 

Delta virüsü olarak da bilinen Hepatit D karaciğerin şişmesine neden olan bir virüsdür. Hepatit D virüsünün neden olduğu bir hastalıktır.

Hepatit D birçok hepatit türünden yalnızca bir tanesidir. Diğerlerinin aksine Hepatit D tek başına kapılmaz. Kişinin Hepatit D virüsü kapmış olması için Hepatit B virüsünü de taşıması gerekir.

Hepatit D’nin herhangi bir aşısı veya tedavisi yoktur.

Hepatit D Nasıl Bulaşır?

 

Hepatit D bulaşıcıdır ve virüsü taşıyan kişinin kan veya diğer vücut sıvılarına temas edilmesiyle bulaşır. Hepatit D bulaştığında semptomların ortaya çıkmasından önce başka kişilere de bulaşabilir.

Ancak kişinin Hepatit D’yi kapması için zaten Hepatit B taşıyıcısı olması gerekir. Hepatit B enfeksiyonunun kronik sonraki aşamalarında da Hepatit D virüsü kapılabilir.

hepatit D
Hepatit D Bulaşı için Hepatit B antijenine ( varlığına) İhtiyaç Vardır

Hepatit D semptomları Nelerdir?

 

Hepatit D ve Hepatit B semptomları birbirine benzemektedir. Dolayısıyla semptomlara neden olan virüsün hangisi olduğunu belirlemek zorlaşabilir. Yaygın semptomlar arasında:

  • Cilt ve gözlerde kızarma,
  • Eklem ağrıları,
  • Karın ağrıları,
  • Kusma,
  • İştah kaybı,
  • Koyu renkli idrar,
  • Yorgunluk

Hepatit D ayrıca Hepatit B semptomlarının kötüleşmesine yol açabilir.

Hepatit D virüsü akut kısa dönemli veya kronik uzun dönemli olabilir. Kronik Hepatit D taşıyıcılarında hastalıktan kaynaklanan komplikasyonların gelişme olasılığı yüksektir. Uzun vadeli kronik Hepatit D semptomların ortaya çıkmasından bir süre önce vücudunuza yerleşebilir.

Kronik Hepatit B taşıyıcılarında kronik Hepatit D gelişme olasılığı daha yüksektir.

Hepatit D Nasıl Teşhis Edilir?

 

Hepatit B ve D semptomları görüldüğünde teşhis için doktora gidilmesi gerekir. Sararma hariç diğer semptomlar görülürse doktor hepatitten şüphelenmeyebilir.

Bu nedenle hepatit taşıyıcısı bir kişiyle temas ettiyseniz veya Hepatit B’nin yaygın görüldüğü ülkelere seyahat ettiyseniz doktorunuzu bilgilendiriniz. Özellikle i.v ilaçları kullananlar, homoseksüel cinsel ilişkiye giren erkekler ve kan nakli yaptıranlar risk altındadır.

Doktor kanda anti-hepatit D antikorlarının bulunup bulunmadığını anlamak üzere kan testi isteyecektir. Kanda bu antikorların bulunması kişinin virüsü taşıdığını gösterir.

Doktor karaciğer hasarından şüpheleniyorsa karaciğer fonksiyonu testi isteyebilir. Bu kandaki karaciğer enzimlerini ölçen bir kan testidir. Bu testin sonuçları karaciğer hasarı olup olmadığını gösterir.

Hepatit D Nasıl Tedavi Edilir?

 

Akut veya kronik Hepatit D için bilinen bir tedavi yoktur. Antiviral ilaçların Hepatit D tedavisinde etkili olmadığı bilinmektedir.

Tedavide 12 ay süresince yüksek dozda interferon ilacı verilebilir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre interferon hastalığın hafiflemesini sağlamaktadır. Ancak tedavi sonrasında bile Hepatit D test sonuçlarında hala aktif görülebilir.

Siroz veya benzeri karaciğer hasarı bulunuyorsa karaciğer nakli gerekebilir. Karaciğer nakli hasar gören karaciğerin alınarak yerine sağlıklı bir donörden alınan normal karaciğerin yerleştirilmesini içeren büyük bir cerrahi operasyondur.

Hepatit D komplikasyonları

 

  • Karaciğer Hasarı (siroz vs)
  • Karaciğer hastalığı,
  • Karaciğer kanseri

Kronik Hepatit D hastalarında bu komplikasyonları geliştirme eğilimi artar.

 

 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bebek Yağının Faydaları

Bebek yağı, birçok kültürde bebeklerin cildine ve sağlığına yönelik olarak kullanılan doğal bir üründür. Bitkisel yağlardan elde edilen bu yağ, özellikle bebek cildi için...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...