Hepsaglik

Hamilelik Döneminde Grip

Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Hamilelik Döneminde Grip
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Hamilelik döneminde vücut güç kaybeder ve normalden daha hassas hale gelir. Bundan ötürü hamile olan kişilerin salgınlarda hastalıklara yakalanmaları daha kolay olabilir. Hamilelik döneminde bağışıklık sistemi vücuttaki bebeğin yabancı olarak algılanmaması için zayıflar. Bu da daha fazla hastalığa yakalanma riski demektir.

Hamilelikte Grip Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamile kişilerin grip geçirmesi bağışıklık sistemlerinin daha zayıf olmasından dolayı, daha ciddi hastalıklara ve komplikasyonlara sebep olabileceği için çok daha ciddi bir durumdur. Bu tarz durumlarda gebe kişinin henüz doğmamış olan bebeğinin prematür yani erken doğum ve düşük yapma riski bulunur. Aynı zamanda grip bebeğin fetal distresse girmesine sebep olabilir. Özellikle gebeliğin 2. ve 3. trimestrinde karın büyür ve akciğere yaptığı baskı artar. Bu durumda akciğerin kapasitesi azalır ve nefes alma zorluğu yaratır. Bu da kalbin bebeğin ve gebe kişinin ihtiyacı olan kanı karşılamak için daha fazla çalışmasına sebep olur. Kalp sorunları olan kişiler için bu da bebeğin zarar görmesine dair bir risk taşır.

13424307995003de4ff2e71

       

Hamileyken Grip Aşısı Yaptırılmalı mı?

Grip aşısı, dönemsel olarak yapılan kişileri gribe karşı koruyacaktır. Akla gelen soruysa gebelik süresi boyunca yapılmasının güvenli olup olmamasıdır. Grip aşısı hamileliğin herhangi bir döneminde yapılabilir ve tamamen güvenlidir. Böylece grip hastalığına karşı hem gebe kişi korunur, hem de yayılmasını engeller. Grip aşısı gebeliği planlayan ya da henüz yeni başlamış kişiler tarafından yapılabilir ve doktorlar tarafından tavsiye edilen de grip aşısı yapılmasıdır. Grip aşısı bebeğin de hayatının ilk bir kaç ayı boyunca onu gribe karşı koruyacaktır. Bu da doğduğu zaman bebeğin gribe yakalanma riskini azaltacaktır.

Hamileyken Grip İçin Neler Yapılmalı?

Normal zamanda gribin etkilerini azaltmak için alınan önemler gebelik döneminde de uygulanabilir. Eğer ateş hafifse düşürmek için ılık banyo veya duş alınabilir, soğuk içecekler tüketilebilir ve hafif kıyafetler giyilebilir. Tabii ki grip semptomlarıyla karşılaşılırsa gebelik döneminde daha fazla risk taşıdığı unutulmamalı ve öncelikli olarak doktora başvurulmalıdır. Grip hastalığı insanlar arasında çok kolay yayılabilen bir hastalıktır ve öncelikli olarak alınması gereken önlemler arasında başkalarıyla olan iletişimin sınırlanması ve eğer varsa gebelikten önce alınan vitamin desteğine devam edilmesi vardır. Yakalanan kişilerin bolca su içmesi, bolca dinlenmesi, portakal suyu ve C vitamini içeren içecekler tercih etmesi önemlidir.

Hamilelik Sırasında Gripten Korunmak

Hamilelik dönemi boyunca grip normalden daha fazla risk taşıdığı için grip hastalığına karşı koruyucu önlemler almak daha büyük önem taşır. Hastalıktan korunmanın en basit yolları arasında vitamin desteği, C vitamini içeren içeceklerin tüketilmesi, dinlenmek ve bolca su tüketmek vardır. Tabii ki en büyük etkense grip aşısıdır. Grip aşısının yapılması gebeliğin her döneminde güvenlidir ve doktorlar tarafından tavsiye edilir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir