Mart, 2024

Güvenilir medikal portalınız.

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri, Tanı...

Mantar Zehirlenmesi   Mantar Zehirlenmesi, mantar tüketimi sonrası meydana gelen, çeşitli klinik belirtilerle kendini gösteren...

Dış Kulak İltihabı Yaz...

Yaz Aylarının Kabusu: Dış Kulak Yolu İltihabı Yaz ayların adım atmamızla birlikte tatil planlarımız...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalıdır? Beslenme yaz kış fark etmeksizin sağlık için yılın...

İdrar yolu enfeksiyonu ve...

İdrar yolu enfeksiyonu bulguları ve tedavisi Bu makalede gençlerde ve yetişkinlerde idrar yolları enfeksiyonu...
Ana SayfaHastalıklarDeri (Cilt) HastalıklarıGüneş Lekeleri nasıl geçer? Güneş Lekeleri ve Önleme Yolları

Güneş Lekeleri nasıl geçer? Güneş Lekeleri ve Önleme Yolları

Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Güneş Lekesi Nedir?

 

Güneş lekeleri normal cilt tonunuzdan daha koyu veya açık olabilir, farklı şekil ve renklerde görünebilir. Genellikle güneşe maruz kalan bölgede, özellikle de burun, yanaklar, üst dudak, kulaklar, alın, boyun, kollar ve ellerin üst kısmında görülür. Siğil gibi görünebilir ve kaşıntıya neden olabilirler. Bazen pul pul döküntüler olabilir.

Güneş Lekesi İle Çiller Aynı Şey Midir?

 

Hayır, güneş lekeleri ve çiller görünüm olarak birbirine benzese de farklı şeylerdir. Güneş lekeleri normalde zararsızdır ve herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Güneş lekelerinin sebebi güneşe maruz kalınmasıdır. Diğer yandan çiller ise çoğunlukla açık tenli kişilerin yüzlerinde ortaya çıkan kahverengi cilt lekeleridir.

Güneş Lekelerinin Sebepleri

 

Cildinizdeki güneş lekeleri güneşin ultraviyole ışınlarına veya solaryum cihazları gibi yapay ultraviyole ışını kaynaklarına uzun süreli ve doğrudan bir şekilde maruz kalınmasıyla ortaya çıkar. Açık tenli kişilerde güneş lekesi daha sık görülür. Güneşe alerjisi bulunan kişiler de güneş lekelerine karşı daha savunmasızdır. Bazı vakalarda kişinin vücudunda cilt tonunu kazandıran melanin hormonunun üretiminin artmasıyla güneş lekesi oluşur. Diğer bir faktör ise güneş yanmalarıdır.

Güneşin insan cildinde yanma veya erken yaşlanma gibi etkileri olduğunu hepimiz biliyoruz. Güneşe fazla maruz kalınmasıyla cildinizde sizi normalden yaşlı gösterecek lekeler oluşur.

Güneş Lekeleri Nasıl Önlenir?

 

güneş-kremi
Güneş Kremi Kullanmak Ultraviyole Mağruziyeni Azaltır

 

 

Güneşe maruz kaldığınız süreyi kısıtlamak ve güneş kremi kullanmak güneş lekelerini önlemenin en etkili yoludur. Kollarınız, elleriniz, yüzünüz, boynunuz ve omuzlarınız sürekli güneşe maruz kaldığından bu bölgeleri güneşten korumak etkin koruma sağlar.

Ayrıca güneşe çıkmadan en az 15 dakika önce, 15 SPF ve üstü koruma içeren bir güneş kremi kullanınız. Saat 10 ile 4 arasında güneşin en yakıcı olduğu saatlerde en az 30 SPF’lik bir güneş kremi kullanmalısınız. Güneş koruması içeren nemlendiriciler, fond de tenler ve kozmetik ürünler yeterli korumayı sağlamayacaktır.

Yüz ve Ciltteki Güneş Lekeleri  Doğal Yollarla Nasıl Geçer?

 

Cildinizdeki güneş lekeleri sizi endişelendirecek düzeyde ise öncelikle dermatolog kontrolünden geçmelisiniz. Dermatolog güneş lekelerinin zararsız türden olduğuna kanaat getirirse aşağıda size önereceğimiz bitkisel – doğal yöntemleri uygulayabilirsiniz.

  1. Güneş ve yaşlanma lekelerini için elma sirkesi ve limon karışımı kullanabilirsiniz. Elma sirkesinde güneş ve yaşlanma lekelerini azaltan alfa hidroksil asitleri bulunur. Limon suyu ise cildin koyu bölgelerini açma özelliği ile bilinen sitrik asit içerir. 1 kaşık elma sirkesi ile 1 kaşık limon suyunu karıştırın. Her gece bir pamuk kullanarak lekelerin üzerine sürün. Başlangıçta biraz kızarıklık oluşabilir. Hassas bir cildiniz varsa biraz suyla seyreltebilirsiniz. Durulamayın ve bir gece bekleyin. Bu karışım güneşle temas ettiğinde cildinizi hassaslaştırabilir. Bu nedenle güneş kremini ihmal etmeyin. Bu karışımı en az 6 hafta boyunca uygulamalısınız.
  2. Aloe Vera da doğal iyileştirici özelliklere sahiptir. Güneş lekelerine günde iki kere aloe vera jeli uyguladığınızda cilt hücreleri doğal olarak yenilenir. Aloe vera jelini bitkiden doğrudan elde edebileceğiniz gibi aloe vera içeren doğal ürünler de kullanabilirsiniz. Etkisini görmek için en az iki ay boyunca kullanınız.

 

Şunu unutmamak gerekir ki deriyi nemli tutmak ve güneşten sakınmak, güneş kremi kullanmak yapılacak uygun genel adımlardır. Ayrıca bir lezyonun güneş yanığı olup olmadığının tanınması ve ayırıcı tanısı doktor tarafından yapılmalıdır. Kısa sürede meydana gelen asimetrik lezyon, sınır düzensizliği, renk değişikliği, çap değişikliği ve lezyonun değişken yapılara bürünmesi kötü bir gösterge olup bu gibi durumlarda hemen bir dermatoloğa başvurulmalıdır.

Tanı ve tedavinin ilk basamağı hekime başvurmaktır.

 

 

 

 

5 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ortodontist Nasıl Seçilir?

Ortodonti, dişlerin ve çenelerin düzgün hizalandığı ve uyumlu bir yapıya sahip olduğu bir diş hekimliği dalıdır. Bu alanda uzmanlaşmış olan diş hekimlerine ortodontist denir....

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...