Hepsaglik

Gırtlak Kanseri Nedenleri ve Bulguları

Gırtlak Kanseri Nedenleri ve Bulguları
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

Gırtlak Kanseri (Özefagus CA))

Gırtlak Kanseri ve Bulguları

Gırtlak Kanseri ve Bulguları

Oldukça yaygın olarak rastlanan kanserlerden birisi de Gırtlak Kanseridir. Gırtlak kanseri, ilk önce gırtlak içerisinde başlar ve erken bir şekilde tedavi edilmediği takdirde lenf bezlerine ve gırtlağa yakın olan organlara yayılan bir kanser türüdür. Eğer kanserli hücreler gırtlak içindeyken diğer organlara yayılmadan önce teşhis edilirse, tedavi olasılığı oldukça yüksektir. Diğer kanser türlerine göre tedavi şansı oldukça yüksek olan Gırtlak Kanseri, önceden erkeklerde daha yaygın görülen bir kanser türüydü. Bu durumun nedeni ise erkeklerin bayanlara göre daha fazla sigara içmesi gösterilmekteydi. Fakat günümüzde artık bayanlarda erkekler kadar fazla sigara içtiği için bayanlar arasında da en çok görülen kanser türlerinin arasına girebilmeye başlamıştır.

Sigaranın yanında alkol tüketen insanlarda da gırtlak kanseri oldukça fazla görülmektedir. Bu sebepledir ki uzmanlar sigara ve alkolü Gırtlak Kanserini tetikleyen etmenlerin başında göstermektedirler. Gırtlak Kanserinin görüldüğü kişiler üzerinde yapılan araştırmalar da sigara ve alkolün bu kanseri tetikleyici etkisi olduğunu kanıtlar nitelikte. Önceki yıllarda sigara ve alkol alışkanlığının yaş seviyesi oldukça yüksek olduğu için bu kanser türü çocuklarda görülmemekteydi fakat artık günümüzde bu zararlı maddelerin kullanım yaşının oldukça düşmesiyle birlikte Gırtlak Kanseri görülme yaşı da oldukça düşmüştür.

Gırtlak Kanserine yakalanan bir kişide oluşabilecek bulguları sıralamak gerekirse;

  • Boyun etrafın oluşan şişlikler,
  • Lenf bölgesinde bir kitlenin oluşması,
  • Seste yaşanan ve sürekli tekrarlanan kısıklıklar,
  • Yutkunmada güçlük çekilmesi.

Gırtlak kanseri diğer kanser türleri gibi erken teşhis edildiği takdirde tedavi süreci oldukça başarılı geçer. Hatta erken teşhis edilen bu kanserin tedavisi büyük oranda başarılıdır denilebilir. Peki Gırtlak Kanseri nasıl teşhis edilir? Bu noktada yukarıda belirttiğimiz belirtilerden birkaçını hisseden birisinin hiç vakit kaybetmeden bir uzman doktora gözükmesi gerekmektedir. İyi bir muayene sonucu uygulanan endoskobik yöntemler sayesinde bu kanser çok kolay bir şekilde teşhis edilebilir. Endoskopi yapıldıktan sonra doktor tarafından şüphelenilen bölgeden bir doku örneği alınır (biopsi) ve alınan bu doku örneği incelenmek üzere patoloji laboratuvarına gönderilir. Burada yapılan analizler ile dokunun kanserli hücre taşıyıp taşımadığı anlaşılabilmektedir.

Gırtlak Kanseri 3 faklı yöntem ile tedavi edilebilmektedir. Bu yöntemler diğer kanser türlerinde olduğu gibi radyoterapi (ışın yöntemi), kemoterapi ( ilaç yöntemi) ve cerrahi müdahalelerdir. Yine bu kanser türünde de cerrahi müdahale ile kanserli kitlenin vücuttaki bölgeden alınması oldukça başarılı sonuçlar verebilmektedir. Bu sayede başarılı geçen bir operasyon sonucunda kanserli hücrelerin vücudun diğer bölgelerine yayılması engellenmiş olur ve kanser tamamen ortadan kaldırılabilir. Gırtlak kanseri hücreleri de diğer kanser hücrelerinde olduğu gibi yakınında bulunan organlara metastaz yapabilir. Yani diğer organlara sıçrayabilir. Hastalık eğer çok ilerlemişse bulunduğu yerden çok uzakta bulunan organlara da bulaşabilme ihtimali vardır.

 

 

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir