Hepsaglik

Gebeliğin (Hamilelik) 31. Haftası ve Ultrason Görünümü

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Gebeliğin (Hamilelik) 31. Haftası ve Ultrason Görünümü
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

31 Haftalık Gebelik

 

Bebeğin artık yavaş yavaş bile olsa, doğumda olması gereken boya yaklaştığı bu hafta içerisinde aynı zamanda beyin bağlantıları da gelişmeye devam ediyor ve dünyaya geldiği andan itibaren kullanmak üzere büyük bir hızla bilgi topluyor. Işığa alışmaya çalışan ve 5 duyusu ile sinyaller alan bebek, uyanık olduğunda ve uyuduğunda artık anne bunu net bir şekilde anlayabiliyor. Hamilelik 31. Hafta görüntüsü incelendiğinde bebeğin boyunun bu dönemde 41 cm ve ağırlığının da 1500 gram civarında olduğu rahatlıkla söylenebilmektedir. Bebeğin deri altında bulunan yağlar artık dışarıdaki ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeye erişmiş durumda. Bu dönemde anne özellikle uyku konusunda sıkıntı çekebilir, çünkü bebek çok fazla hareket etmeyi tercih etmektedir. Ancak bebeğin bu kadar çok hareket ediyor olması sağlıklı ve aktif olduğunu göstermektedir, bu nedenle annelerin bebeğin bu hareketliliği karşısında mutlu olmaları gerekmektedir.

gebelik 31. hafta

       

31 Haftalık Gebeye Ait Ultrason

Gebeliğin 31. Haftası özellikle rahim kaslarının kasılmasının hissedildiği haftalardan birisidir. Braxton Hicks adı verilen yalancı doğum sancıları bu dönemde sık sık hissedilebilmektedir. Yaklaşık 30 saniye kadar süren, düzensiz ve acısız olan bu kasılmalar kimi zaman yalancı doğum sancısı da olmayabilir ve erken doğumun bir işaretçisi de olabilir. Bu nedenle hamileliğin 31. Haftası içerisinde bir saatte 4’ten fazla kasılma olursa mutlaka hekim ile iletişim kurmak ve bilgilendirmek gerekmektedir. Bu dönemde aynı zamanda göğüslerden bebek için oldukça yararlı olan kolostrum adı verilen bir sıvı gelmeye başlayabilir. Göğüslerinden sıvı gelen kadınlar, kıyafetlerinin lekelenmemesi için göğüs pedi kullanarak oldukça rahat edebilirler. Sıvı gelmiyorsa da bu konuda endişelenmemek gerekir. Gebeliğin 31. Haftası vücudun kolostrum üretimine başladığı haftadır. Göğüsler artık yeteri kadar büyüdüğü için normal bedene göre bir beden büyük olan emzirme sutyenlerinin kullanımı tercih edilebilir ve çok daha rahat olabilir.

gebelik 31. hafta

Bir kadının hamileliğin 31. Haftası gelene kadar toplamda 9 – 11 kilo alması normal sayılmaktadır. Ancak tabii ki her metabolizma farklı çalışmakta ve kimi kadın daha az kilo alırken kimi kadın da daha çok kilo alabilmektedir. Bu haftadan sonra da kilo alımı yavaşlamamakta ve doğuma kadar en az 2 kilo daha alınmaktadır. Bu hafta rahim içerisinde bulunan amniyo sıvısının en fazla olduğu haftadır aynı zamanda. Bebeğin aktif hareketlerine yardımcı olan bu sıvı doğumda 700 – 1000 ml civarında olacaktır.

Eğer bebek makat pozisyonunda duruyorsa, gebeliğin 31. Haftası genellikle doğum için uygun olan pozisyona geçildiği haftadır. Eğer bebeğin başı yukardaysa, anne, nefes almada güçlük çeker, midede de yanma ve reflü gibi yan etkiler ortaya çıkar. Başı rahim tarafında olan bebeklerin anneleri ise alt karın ağrıları, sık idrara çıkma gibi problemlerle karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu dönemde eğer hekim herhangi bir sakınca olmadığını belirttiyse cinsel ilişkiye girmek konusunda çiftler rahat davranabilirler.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir