Perşembe, Nisan 2, 2020
Ana Sayfa KADIN Gebelik Gebeliğin (Hamileliğin) 27. Haftası ve Ultrason Görünümü

Gebeliğin (Hamileliğin) 27. Haftası ve Ultrason Görünümü

   
Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

27 Haftalık Hamilelik

 

Bu hafta içerisinde bebek artık dünyaya gelse bile yaşayabilmektedir. Ancak tabii ki akciğer gelişimi hala devam etmektedir. Bebeğin akciğer gelişimi 37 haftalık olana kadar devam eder ve bu süre içerisinde oluşan hava kesecikleri yardımıyla bebek rahat bir şekilde nefes almaya başlar. Erken doğan bebeklerde akciğer gelişimi henüz tamamlanmamış olacağı için genellikle erken doğum ihtimali olan annelere, bebeğin akciğer gelişiminin tamamlanması için kortizon iğneleri yapılmaktadır. Eğer beklenmedik bir şekilde erken doğum gerçekleşirse de, bebek yeni doğan bakım ünitesinde solunum desteği alır. Hamileliğin 27. Haftası içerisinde eğer bebeğin cinsiyeti erkekse, testisleri normal yapılarına inmeye başlayacaktır. Bebeklerin beyin gelişimi ve beyin dalgalarının oluşumu bu hafta içerisinde de devam edecektir. Bebeği artık anne karnı içerisindeki aktif hareketleri rahat bir şekilde gözlemlenebildiği gibi aynı zamanda yaklaşık olarak 1 kg civarında da bir ağırlığa sahip olmaktadır. Bebeğin hareketlerini takip ederek gebeliğin 27. Haftası içerisinde anne bebeğin uyuduğu ve uyanık olduğu anları rahatlıkla tespit edebilir. Bebeğin gün içerisindeki hareketlerini de düzenli olarak takip etmek herhangi bir yanlış giden durumu tespit edebilmek açısından oldukça önemlidir.

Gebelik 27. hafta

Bebeğin artık gözleri açılmış ve ışığa karşı son derece hassas bir hale gelmiştir. Aynı zamanda vücudunu kaplayan tüyler de yavaş yavaş dökülmeye başlamıştır. Hamileliğin 27. Haftası içerisinde de rahim hala büyümeye devam ettiği için diyaframa baskı yapmaya başlar, akciğerlerin de kapasitesinde bir düşme yaşanır. Kan volümünde bir artış yaşanır. Gebelik hormonları ve alınan kilolar da etkili olunca anne nefes almak konusunda sıkıntılar yaşayabilir ve zaman zaman çarpıntı hissedebilir. Bu nedenle demir ve vitamin tabletlerinin kullanımına özen gösterilmeli, aynı zamanda fazla kilo almamak konusunda da özenli hareket edilmelidir. Gebeliğin 27. Haftası kansızlık olup olmadığının kontrol edilmesi için uygun bir haftadır. Eğer kan sayımı düşük çıkarsa uygun bir beslenme programı hazırlanmalıdır. Eğer artan bir vajinal akıntı söz konusuysa, herhangi bir enfeksiyon ihtimali bulunmaktadır. Enfeksiyon riski erken doğuma sebep olabilmektedir. Bu nedenle en kısa zaman tedavi edilmesi gerekmektedir. Ayrıca hekim uygun görürse, bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürüp sürmediğini incelemek için hamilelik 27. Hafta görüntüsü için ultrason incelemesi yapmayı da talep edebilmektedir.

27. hafta ultrason
27 Haftalık Gebelik ve Ultrasonografi Görünümü

Anne adayları, hamilelik döneminde birçok farklı acı, sancı ve kramp ile birlikte diğer değişiklikleri de yaşamakta ve artık hangisinin acil bir durum işaret ettiğini çözememektedirler. Eğer bebek normalden fazla bir şekilde hareket ediyor ya da vuruyorsa, geçmeyen karın ağrısı, vajinal kanama, idrar yaparken yanma, kanama ya da acı, ateş, geçmeyen karın ağrısı ile birlikte baş ağrısı, kalp çarpıntısı varsa mutlaka hekime başvurmak gerekmektedir. Tüm bunlar gebeliğin 27. Haftası için risk belirten belirtiler olabilmektedirler.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADIN erkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast.. Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı Yaşam Spor ve Egzersız
Diyet Kadın Hast.
Kadın Hast. Jinekoloji
Doğum Doğum
Kısırlık - Tüp Bebek Biyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast. Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H. Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast. Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast. Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast. Enfeksiyon Hast..
Göz Hast. Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahili) İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. H Kalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast. Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H. Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve Hastalıkları Ruhsal - Sinirsel H.
çocuk-kategorisi
    0-12 ay
   12-18 ay
   18-24 ay

Must Read

koronavirüs

Türkiye’de İl İl Covid-19 Vaka Sayıları

0
1 Nisan 2020 tarihinde T.C Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın açıklamasında il il Koronavirüs vaka sayılarını açıkladı. Türkiye geneli vakalar göz...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

102
Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

53
Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki...