Pazartesi, Nisan 6, 2020
Ana Sayfa KADIN Gebelik Gebeliğin (Hamileliğin) 26. Haftası ve Ultrason Görünümü

Gebeliğin (Hamileliğin) 26. Haftası ve Ultrason Görünümü

   
Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

26 Haftalık Gebelik (Hamilelik)

Bebeğin bu hafta içerisinde cilt alt dokusu hala oluşmaya devam etmektedir ve bu nedenle de kilo alımı hızla gerçekleşmektedir. Aynı şekilde duyu sistemleri de gelişmeye devam eder ve özellikle işitsel – görsel duyuları iyice belirginleşir. Işık ve sese karşı olan beyim dalgaları oluşur. Hamileliğin 26. Haftası bebeğin cildinin hala kırışık olmaya devam ettiği haftadır ve cilt altında bulunan damarlar nedeniyle de cildi kırmızılaşır. Akciğer gelişimi de büyük bir hızla devam etmektedir ve akciğerlerinin gelişimi açısından büyük bir önem taşıyan sülfaktan salgılanmaktadır. Bebeğin akciğerlerindeki bronşların uç kısımlarında küçük hava kesecikleri oluşmaktadır. Hamilelik 26. Hafta görüntüsü incelendiğinde bebeği solunum hareketleri yaptığı rahatlıkla görünebilmektedir. Her ne kadar anne karnında amniyo sıvısının içinde bulunsa da bebeğin doğum sonrasında nefes alabilmesi için bu solunum hareketini yaparak pratik yapması gerekmektedir. Bu solunum hareketleri anne karnındaki bebeğin akciğerlerinin gelişimi için son derece önemlidir. Bu hafta içerisinde bebeğin boyu 34 – 36 cm arasında ve kilosu da yaklaşık olarak 800 gram ağırlığında olacaktır. Yani bebeğin rahatlıkla ortalama bir salatalık büyüklüğünde olduğu söylenebilir.

gebelik 26. hafta
26 Haftalık Gebeliğe Ait Ultrason Görüntüsü

Anne karnında bulunan amniyo sıvısı 7 aylık olana kadar her hafta 50 mililitre olacak şekilde artmaktadır. Bu dönemde artan kan miktarı ile rahme giden kan miktarını arttırmak için sol yan yatmak gerekmektedir. Böylece bebeğe daha fazla kan gider ve bu gelişimi için son derece önemlidir. Hamileliğin 26. Haftası içerisinde tansiyonda artış kimi zaman görülebilmektedir. Bu nedenle her ay düzenli olarak hem kilo hem de tansiyon mutlaka takip edilmelidir. Yüksek tansiyon ile birlikte ödem de hamileliğin bu dönemlerinde karşılaşılan problemlerden birisidir. Uzun süre ayakta kalmadan ve yorucu işlerle uğraşmadan, tuz tüketimini azaltarak ve bol su tüketerek ödem yani el ve ayak bileklerinde su birikmesi bir miktar da olsa azaltılabilmektedir. Gebeliğin 26. Haftası içerisinde yaşanabilme ihtimali olan idrarda protein kaybı olarak belirtilebilecek preeklampsi yani gebelik zehirlenmesi (Tansiyon yüksekliği, böbrekten protein kaçağı…), düzenli olarak yapılan takiplerle önceden tespit edilebilmekte ve rahatlıkla önlemi alınabilmektedir. Preeklampsi için kritik hafta 26 haftadır. Genellikle b26 haftadan önce görülmez. Bu nedenle de düzenli olarak hekim kontrollerine gitmek ve bu kontrolleri aksatmamak son derece önemlidir.

26 haftalık gebelik

Gebeliğin 26. Haftası artık annenin bebeğin hareketlerini rahat bir şekilde hissedebildiği bir dönem olarak da belirtilebilir. Bebek, dışarıda yapabileceği tüm hareketleri anne karnında da yapmakta ve uyanık olduğu dönemlerde sürekli olarak hareket etmektedir. Rahatsız edici hareketleri karşısında anne de pozisyonunu değiştirerek esneyebilir ya da çok acı veren durumlarda eliyle rahat bir şekilde itebilir. Bu bebeğe herhangi bir şekilde zarar vermemektedir. Hamileliğin 26. Haftası aslında artık yavaş yavaş da olsa bir doğum planı yapmak için oldukça uygun bir dönemdir. Gerekli araştırmalar yapılarak bilgi edinilebilir ve doğumun nasıl olacağı konusunda hekimle birlikte karar verilebilir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADIN erkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast.. Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı Yaşam Spor ve Egzersız
Diyet Kadın Hast.
Kadın Hast. Jinekoloji
Doğum Doğum
Kısırlık - Tüp Bebek Biyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast. Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H. Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast. Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast. Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast. Enfeksiyon Hast..
Göz Hast. Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahili) İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. H Kalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast. Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H. Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve Hastalıkları Ruhsal - Sinirsel H.
çocuk-kategorisi
    0-12 ay
   12-18 ay
   18-24 ay

Must Read

koronaivirüs koku alma kaybı

Koronavirüs koku ve tat alma duyusunda azalma yapar mı?

0
Koronavirüse bağlı koku alma kaybı ve tat alma duyusunda azalma gibi bulguların Covid-19 hastalığında görülüp görülmeyeceği konusu şu sıralar en...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

102
Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

53
Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki...