Hepsaglik

Gebeliğin (Hamileliğin) 23. Haftası ve Ultrason Görünümü

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Gebeliğin (Hamileliğin) 23. Haftası ve Ultrason Görünümü
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

23 Haftalık Gebelik

Anne karnındaki bebeğin akciğerlerinin gelişimine yardımcı olan sürfaktan adı verilen madde bu haftadan itibaren bebeğin akciğerlerinden salgılanmaya başlar. Erken doğan bebeklerin ciğerlerinin gelişmemiş olmasının en önemli sebebi olan sürfaktan eksikliği akciğerlerin fonksiyonlarını olması gerektiği gibi yerine getirmesini engeller ve solunum cihazı ile bebeğin nefes alması gerekliliğine neden olur. Hatta bu nedenle erken doğan bebeklerin akciğer gelişimlerinin tamamlanması için sürfaktan takviyesi yapılmaktadır. Eğer yapılan kontrollerde eğer erken doğum riski tespit edilirse, anneye akciğer gelişimini sağlamak için kortizonlu ilaçlar verilmektedir. Kısacası gebeliğin 23. Haftası itibariyle bebeğin akciğerlerinden salgılanmaya başlanan sürfaktan son derece önemlidir. Bu dönemde aynı zamanda bebeğin orta kulak içindeki gelişim de büyük bir hızla devam etmekte, kulaktaki kemikçikler gelişimlerini tamamlamaktadır. Anne karnındaki bebek rahatlıkla dış ortamdan gelen sesleri duyar ve bu seslere tepki verir. Hamilelik 23. Hafta görüntüsü ile elde edilen verilere göre, bu hafta içerisinde bebeğin ortalama olarak boyu 26 – 28 cm, kilosu ise 500 – 550 gr arasında değişiklik göstermektedir ve artık tam anlamıyla küçük bir bebeğe benzemektedir.

gebelik 23. hafta

23 Haftalık Gebenin Ultrason Görüntüsü

       

Bebeği anne karnında çevrelemekte olan amniyotik sıvı, sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlayabilmesi için son derece önemlidir. Bebeğe dışarıdan gelebilecek ani darbelere karşı bir tampon görevi görürken aynı zamanda sıcak tutar, enfeksiyonlardan korur ve vücudunu geliştirmesi için egzersiz yapabilmesi imkanını sunar. Gebeliğin 23. Haftası içerisinde yaklaşık olarak 453 gr amniyotik sıvı bulunmaktadır. Bu sıvı her 3 – 4 saatte bir de kendisini yenilemektedir. Bu nedenle annenin sıvı tüketimine büyük bir özen göstermesi gerekmektedir.

gebelik 23. hafta

23 haftalık bebek

Bu dönemde annenin vücudunda meydana gelen değişikliklere bakıldığında ise, özellikle kilo artışı ve ani bir şekilde açılan iştah dikkat çekmektedir. Hamileliğin 23. Haftası içinde iştah artışı son derece normaldir. Bebeğin hızlı bir şekilde gelişmesi ile birlikte artan enerji, vitamin ve mineral ihtiyacının artan iştahla karşılanması gerekmektedir. Bu nedenle bol bol taze sebze ve meyve, tam tahıllı, lif açısından yüksek gıdalar tüketilmesine özen göstermek gerekmektedir. Böylece hem ani kilo artışı engellenebilir hem de bebek için yararlı olan gıdalar tüketilir. Aynı zamanda karnın alt bölgelerinde kasılmalar, ağrılar ve gerilmeler de bu dönemde hissedilebilmektedir. Genellikle bol sıvı tüketimi ve istirahat ile bu ağrılar ortadan kalkmaktadır. Ancak bir türlü geçmek bilmeyen ağrılar kimi zaman erken doğum belirtisi de olabileceği için bir hekime danışmakta fayda vardır.

Gebeliğin 23. Haftası şeffaf, kokusuz ve renksiz bir vajinal akıntının görülebildiği dönemdir. genital bölgedeki kan miktarının artması sebebiyle yaşanan bu akıntı son derece normaldir. Ancak eğer akıntı kokulu ve renkli olursa, kanlı olursa ya da kaşıntı ve yanma gibi belirtiler de hissedilirse genellikle mantar ya da bakteri oluşumu vardır demektir. Bu da hamileliğin 23. Haftası döneminde erken doğum riskine neden olacağı için tedavi edilmesi gerekmektedir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir