Hepsaglik

Gebeliğin (Hamileliğin) 22. Haftası ve Ultrason Görünümü

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Gebeliğin (Hamileliğin) 22. Haftası ve Ultrason Görünümü
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

22 Haftalık Gebelik

Anne karnındaki bebeğin kaş ve saçlarının artık iyice belirgin bir hal almaya başladığı hamileliğin 22. Haftası aynı zamanda beyin dokusu ve iç organların da büyük bir hızla gelişmeye devam ettiği bir dönemdir. Bebeğin vücudunda artık az miktarda da olsa yağ birikimi başlar ve bu birikim dönem ilerledikçe daha da artmaktadır. Bebeğin vücudunda biriken yağlar, yetişkin insanlarda olmayan kahverengi yağ hücreleridir. Eğer bebeğin cinsiyeti kızsa, artık rahim oluşumu tamamlanmış ve rahim gelişimi evresine geçilmiştir. Cinsiyeti erkek olan bebeklerde ise gebeliğin 22. Haftası itibariyle, testisler karın içerisinden artık torbaya doğru geçmeye başlarlar. Artık bebeğin göz hareketleri ultrasondan rahatlıkla izlenebilecek kadar netleşmiştir. Bu hafta itibariyle bebekte hızlı kilo artışı da gözlemlenir. Bu kilo artışı her 10 günde bir 100 gr şeklinde olacaktır. Bu dönemde aynı zamanda bebeğin emme refleksi de gelişmeye başlayacak ve başparmaklarını ağzına götürerek emme hareketi kolayca görülebilecektir. Hamilelik 22. Hafta görüntüsü hekim tarafından incelendiğinde, bebeğin boyu 26 – 28 cm uzunluğunda, kilosu ise 500 gr ağırlığında olacaktır.

gebelik 22. hafta ultrason görünümü

Gebeliğin 22. Haftasına Air Bir Ultrason Görüntüsü

       

Bu dönemde annenin vücudunda ise fazlasıyla yorgunluk gözlemlenmektedir. Bebek bu dönemde artık oldukça hızlı bir şekilde büyüdüğü için anneden vitamin ve mineralleri fazlasıyla almaktadır ve annenin de düzenli, dengeli beslenerek bebeğin aldığı vitamin ve mineralleri yerine koyması gerekmektedir. bebeğin ihtiyaçlarında yaşanan artışlar, annenin vitamin ve demir açısından çok daha zengin bir şekilde beslenmesi ile birlikte tüm bu gereklilikleri tabletlerle de desteklemesine neden olabilmektedir. hamileliğin 22. Haftası bebeğin demir ihtiyacının artması ile birlikte annede kansızlık görülen bir dönem olabilmektedir. bu kan testinin yapılması ile kolayca anlaşılabilmektedir. Kansızlık, annede çarpıntı, halsizlik ve yorgunluk gibi belirtilerin yaşanmasına neden olacaktır. Böyle bir durumda özellikle kırmızı et, baklagil ve yeşil sebze ağırlıklı beslenmek son derece önemlidir. Tabletlerle de demir takviyesi yapılabilmektedir. Ayrıca bu dönemde çay ve kahve tüketimi de demir emilimini azalttığı için tavsiye edilmemektedir.

gebelik 22. hafta

22 haftalık bebek

Gebeliğin 22. Haftası varis oluşumunun hızlandığı dönemdir. Özellikle alınmış kilolar, kan basıncında meydana gelen artış, uzun saatler boyunca ayakta durmak gibi etkenler, varis oluşumuna neden olmaktadır. bu nedenle annenin belirli aralıklarla dinlenmesi, fazla kilo almamak için yürüyüş ya da yüzme gibi hafif sporlar yapması önerilmektedir. Eğer bacak krampları oluyorsa, annenin magnezyum ve kalsiyum eksikliği var demektir. Aynı zamanda artış gösteren fosfor düzeyine işaret etmektedir. magnezyum ve kalsiyum tabletleri kullanılarak, kramplar engellenebilmektedir. Aynı şekilde hamileliğin 22. Haftası aşırı tuz tüketimi nedeniyle ödem oluşumunun da sık sık yaşandığı bir dönemdir. Bol su tüketerek ve tuz tüketimini keserek, ödem oluşumunun önüne geçilebilmektedir. Bu dönemde, bebeğin iç organlarının ve gelişiminin detaylı bir şekilde incelendiği perinatoloji ultrasonografisi önerilir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir