Hepsaglik

Gebeliğin (Hamileliğin) 21. Haftası ve Ultrason Görünümü

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Gebeliğin (Hamileliğin) 21. Haftası ve Ultrason Görünümü
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

21 Haftalık Gebelik

 

Hamileliğin ilk yarısının artık geride bırakıldığı ve ikinci dönemine girildiği hamileliğin 21. Haftası anne karnındaki fetüsün, dışarıdan gelen sesleri rahatlıkla duyabildiği haftadır. Bu nedenle bu hafta itibariyle bebeğe pozitif hisler sağlayacak, huzurlu ve sakin müzikler dinletilebilir, anne ya da baba bebeğe kitap okuyarak, onunla konuşmayı tercih edebilirler. Aynı zamanda bebeğin ilerleyen dönemlerde sakin ve uyumlu olması için anne karnında da rahat ve huzurlu bir ortama sahip olması gerektiği unutulmamalıdır. Bu nedenle gerginlikler ve tartışmalardan uzak durulmaya özen gösterilmelidir. Bebeğe kan ve besin taşıma görevi olan plasenta artık bu dönemde neredeyse bebekle aynı boyutlardadır ve bebeğin kol ve bacakları gebeliğin 21. Haftası boyunca da uzamaya devam etmektedir. Bebeğin boy ölçüsü artık ultrasonografi ekranına tam olarak sığmamaktadır. Bu dönemde bebeğin bir muz büyüklüğünde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Hamilelik 21. Hafta görüntüsü hekim tarafından incelendiğinde bebeğin boyunun 24 – 27 cm civarında, ağırlığının ise 320 – 400 gr arasında olacağı rahatlıkla görülebilecektir. Bu ölçüler bebeğin sağlıklı gelişiminin devam ettiğini belirtmekle birlikte sayıların daha az ya da daha fazla olması kesin bir şekilde ters giden bir durum olduğunu a göstermez. Her hamilelik ve her bebek birbirinden farklıdır, bu unutulmamalıdır.

gebelik 21. hafta görüntüsü

       

Gebeliğin 21. haftası itibariyle, artık bebeğin dilinin tamamen oluştuğunu söyleyebiliriz. Ayrıca içerisinde bulunduğu amniyotik sıvıdan da her gün bir miktar yutmakta, böylece sindirim, boşaltım ve yutkunma alıştırmaları yaparak kendisini doğum sonrasına hazırlamaktadır. Annenin tükettiği besinlerin tadı da amniyotik sıvı aracılığı ile bebek tarafından da alınabilmektedir. Annelerin hamileliğin her döneminde olduğu gibi hamileliğin 21. Haftası için de su tüketimine özen göstermeleri son derece önemlidir. Hamile kadınlara günlük olarak yaklaşık 1,5 – 2 litre civarında su içmeleri önerilmektedir. Amniyotik sıvının % 90’ı sudan oluştuğu için hamile kadınların sıvı tüketimini ihmal etmemeleri bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması için önemlidir. Çünkü amniyotik sıvı aynı zamanda bebek için bir tampon görevi görmekte, içeride tüm hareketleri rahat bir şekilde yapabilmesini de sağlamaktadır.

gebelik 21. hafta

Annenin vücudunda da ciddi anlamda değişiklikler meydana gelmeye başlar ve artık yavaş yavaş hamile görünümüne kavuşur. Gebeliğin 21. Haftası annenin rahminin iyice büyüdüğü ve hareketlerinin iyice kısıtlanmaya başladığı dönemdir. Bu dönem itibariyle yatış pozisyonlarına da dikkat etmek gerekir. Sırt üstü ve yüz üstü olan yatış pozisyonları pek önerilmez. Bunun yerine sol yan pozisyon özellikle önerilmektedir. Bu pozisyonda bebeğe giden kan miktarında bir artış yaşanmaktadır. Bu dönemde aynı zamanda değişen hormonlar sebebiyle annenin diş etlerinde şişme ve kanama yaşanabilir. Bu nedenle vitamin desteği ihmal edilmemeli ve ağız bakımına da büyük bir özen gösterilmelidir. Tüm bunlara rağmen devam eden diş eti kanamaları için bir hekime başvurmakta fayda vardır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir