Hepsaglik

Gebeliğin (Hamileliğin) 17. Haftası ve Ultrason Görünümü

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Gebeliğin (Hamileliğin) 17. Haftası ve Ultrason Görünümü
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Bu hafta itibariyle artık fetüsün görünümü daha fazla insana benzemekte, kafasını rahat bir şekilde dik tutabilmekte, vücut ve eklemleri ise başına göre daha uzun bir hale gelmektedir. Gözleri ise hala yarı kapalı bir durumda olsa da artık ileriye bakmaya başlamaktadır. Gebeliğin 17. Haftası itibariyle de artık bağırsaklarda “mekonyum” birikir. Mekonyum fetüsün sindirim atıklarını ve yuttuğu amniyo sıvısını içeren bir maddedir. Yeşilimtırak – kahverengi bir renge sahip olan madde fetüsün ilk dışkısıdır ve doğuma kadar bağırsaklarda birikecektir. Bu dönemde göbek kordonu da kalınlaşacak ve temel görevi olan bebeğe kan ve besin aktarma görevini de doğuma kadar sürdürmeye devam edecektir. Eğer fetüs erkek ise bu dönemde prostatının oluşumu devam edecektir. Hamileliğin 17. Haftası itibariyle bebeğin iskeleti artık kıkırdaktan kemiğe dönüşür.

17 Haftalık Gebelik - USG Görünüm

17 Haftalık Gebelik – USG Görünüm

       

Kemikleri ise doğum esnasında, doğum kanalından geçişin kolay olabilmesi için esnekliğini korumaya devam eder. Bu dönemde annenin, bebeğinin sağlıklı bir iskelet, kas ve diş gelişimi için bol bol kalsiyum tüketmeye özen göstermesi gerekmektedir. Gebeliğin 17. Haftası üçlü test “ adı verilen, olası bir Down Sendromu varlığını tespit etmek için yapılan test için oldukça uygun bir dönemdir. Bu dönemlerde üçlü tarama testi ile birlikte dörtlü tarama testi de yapılabilmektedir. Bu testlerle bebekte 13 kromozom, 21 kromozom, 18 kromozom ve nöral tüp defekti adı verilen omurilik gelişim probleminin olup olmadığının bilgisini vermektedir. Üçlü tarama testinde bebeğin kafa ölçüsü alınır ve annenin kanında bazı değerlere bakılır. Bu kan örneğinde beta HCG, AFP ve Estriol düzeylerine bakılır. Dörtlü tarama testinde ise tüm bunlara ek olarak annenin inhibin A düzeyi incelenmektedir. Yapılan bu tarama testleri kesin olarak hastalık teşhisi koymamakla birlikte ileri bir genetik inceleme yapılması için risk durumunu ortaya koymaktadır. Bu nedenle hamileliğin 17. Haftası içerisinde üçlü ve dörtlü tarama testlerinin yapılması oldukça önemlidir.

Bu haftalar artık annenin yavaş yavaş da olsa bebeğin hareketlerini hissetmGebeliğin 17. Haftasıeye başladığı bir dönemdir. Bağırsak gazı, damar atması ya da seğirme şeklinde hissedilir ve bebeğin büyümesi ile birlikte bu hisler çok daha belirgin bir hal almaya başlar. Bazı anneler bebeğin anne karnındaki hareketlerini 15. haftadan itibaren hissederken bazı anneler 20 – 21. Hafta itibariye hareketleri hissedebilmektedirler.   Hekim tarafından incelenen gebelik 17. hafta görüntüsü, bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürüp sürdürmediği kontrol edilmektedir. Bu dönemde baş – popo arasındaki mesafe 13 – 14 cm civarındayken, ağırlığı ise 140 – 170 gr arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Hamilelikte annede meydana gelen vajinal kanama kimi zaman hem annenin hem de bebeğin sağlığını tehlikeye atabilecek durumlara neden olabilmektedir. Bu nedenle hamileliğin 17. haftası içerisinde herhangi bir kanama yaşanması durumunda mutlaka hekime başvurmak gerekmektedir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir