Hepsaglik

Gebeliğin (Hamileliğin) 15. Haftası ve Ultrason Görünümü

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Gebeliğin (Hamileliğin) 15. Haftası ve Ultrason Görünümü
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Fetüsün artık daha önceki dönemlere göre başının büyümesinin yavaşladığı gebeliğin 15. haftası aynı zamanda fetüsün boynunun belirginleştiği dönemdir. Bu dönemde, baş artık boynun üzerindedir ve hareket edebilmektedir. Lanugo adı verilen tüyler ile birlikte yavaş yavaş saçları oluşmaya başlamakta, tırnakları da uzamaktadır. Gebeliğin 15. haftası fetüsün iç kulak yapısının oluşmaya başladığı bir dönem olarak bilinir ancak fetüs yine de dış ortamdan gelen sesleri duyma yetisine henüz sahip değildir. Ayak, bacak, el ve kol hareketleri artık ultrasonda oldukça rahat bir şekilde izlenebilmektedir. Ayrıca bebeğin boyu yaklaşık olarak 10 cm civarına ulaşmış, kalbi ise hızlı bir şekilde kan pompalamaya devam etmektedir.

15 haftalık Gebelik

Anne adayları, gebeliğin 15. haftası içerisinde de bol bol sıvı tüketmeye, düzenli olarak beslenmeye ve hekim tarafından onaylanan egzersizleri yapmaya devam etmelidir. Özellikle yürüyüş hamile kadınların en çok tercih ettiği, uygun spor seçenekleri arasında yer almaktadır. Ancak tabii ki bu dönemlerde ağır işlerden ve oldukça yorucu olan egzersizlerden de uzak durulması gerekmektedir. Çünkü anne adayının yorulması, plasentaya giden kan akışını yavaşlatmakta, bu durumda bebeğin gelişiminin yavaşlamasına neden olmaktadır. Bu nedenle hamileliğin 15. haftası içerisinde anne adayları belirli aralıklarla, ayaklarını uzatarak dinlenmeli, yatarken de özellikle sol tarafa dönerek uzanmalıdırlar. Sol yan pozisyon bebek için son derece önemlidir. Çünkü bu pozisyonda rahme giden damarlara yapılan herhangi bir baskı olmamakta, bu da bebeğin gelişimine herhangi bir olumsuz etkinin olmasının önüne geçmektedir. Bu dönemde anne adayları yine sırt üstü yatarken ve ani bir şekilde kalkarken tansiyon düşmesine dikkat etmelidirler.

       

Gebeliğin 15. haftası anne adaylarının bacaklarında vanöz damar genişlemelerinin başlayarak varislere neden olduğu bir dönemdir. Bu nedenle bu dönemden itibaren uzun süre ayakta kalmamaya özen göstermeli, aynı zamanda ayakları sallandırarak oturmamaya dikkat edilmelidir. Hamileliğin ilk anlarından itibaren olduğu gibi 15. Haftada da kafein, sigara ve alkol tüketilmemeli, yine aynı şekilde hamam, jakuzi ve sıcak banyodan da uzak durulmalıdır. Bu dönemde görülmeye başlayan damar genişlemeleri devam ediyorsa ve şiddetli ağrılara neden oluyorsa, mutlaka bir hekime başvurulmalıdır. Çünkü bu tarz şikayetler, ilk başlangıcında önlenmezse, gebeliğin ilerlemesi ile birlikte ilerleme gösterecektir.

gebelik 15. hafta görüntüsü

15 Haftalık Gebeliin Örnek Ultrason Görüntüsü

Haftada kontrol için hekime gidildiği zaman, gebelik 15. hafta görüntüsü alınacak ve bu işlem yapılırken, karında inceleme için gezdirilen probun açısı sürekli olarak değiştirilecek ve böylece bebeğin farklı pozisyonlarda incelenme imkanı ortaya çıkacaktır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir