Hepsaglik

Gebeliğin (Hamileliğin) 10. Haftası ve Ultrason Görüntüsü

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Gebeliğin (Hamileliğin) 10. Haftası ve Ultrason Görüntüsü
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Hamileliğin 10. Haftasında Embriyonunun Ultrasonografik Görüntüsü ve Annedeki Değişiklikler

 

Anne karnındaki bebeğin kemik ve kıkırdaklarının oluştuğu, annenin ise bulantı, kusma ve kabızlık gibi şikayetlerinin devam ettiği hamileliğin 10. haftası (2.5 aylık gebelik) itibariyle bebek artık ufak bir erik büyüklüğüne ulaşmıştır. Bacaklarında yakında diz ve bilekleri olacak küçük çıkıntılar, kollarında ise bükebildiği dirseklere sahip olacak. Aynı zamanda midesi ve böbrekleri de çalışmaya başlayarak, mide özsuyu ve idrar üretmektedir. Eğer bebeğin cinsiyeti erkekse, testisleri de testosteron üretimini gerçekleştirmektedir. Gebeliğin 10. haftası sonrasında artık “embriyo” olarak adlandırılan bebek, “fetüs” olarak adlandırılmaya başlanacaktır. Bu dönemde göz kapakları ve gözün iris tabakası da oluşmaya başlar. El ve ayak parmakları da ayrılmaya başlar ve gebelik 10. hafta görüntüsü ile artık bir insana benzemeye başladığı kolayca fark edilebilmektedir. embriyonik dönemde ektoderm adı verilen tabaka, 10. haftadan itibaren artık fetüsün derisinin üst bölümünü oluşturacak tabakaya dönüşmektedir. Annenin rahmi ise sadece bir tenis topu büyüklüğüne ulaşmıştır.

10 haftalık gebelik

       

Gebeliğin 10. Haftası ve Örnek Ultrason Görüntüsü

Anne karnındaki fetüs her ne kadar gelişimine büyük bir hızla devam etse de, annenin de vücudunda hamileliğe uyum sağlayabilmek adına birçok değişiklik meydana gelmektedir. Bunlardan belki de en çok can sıkanı ise kabızlıktır. Hamilelik hormonlarının kalın bağırsağın görevini yerine getirmesini engellemesi nedeniyle gebelikte kabızlık meydana gelmektedir. Bu sorunun aşılmasını sağlayacak olan en kolay yöntem ise bol lifli gıda tüketmektir. Aynı zamanda bol su içmek ve düzenli olarak egzersiz yapmak da kabızlık şikayetinin azalmasına yardımcı olacaktır. Tabii ki hamileliğin 10. haftası ile birlikte kabızlık dışında baş ağrısı ve yeni görünen damarların ortaya çıkması gibi farklı belirtiler de olacaktır. Yeni damarların ortaya çıkmasının sebebi, annenin kan miktarında artış yaşanmasıdır. Hamilelik süresinde damarlarda % 20 – 40 arasında bir artış yaşanacaktır.

10-weeks-pregnant

Yukarıda saydıklarımızla birlikte hamileliğin ilk günlerinden beri hissedilmekte olan birçok şikayet anne adayları tarafından hala hissedilecektir. Yorgunluk, bulantı ve kusma, aşermek, yiyeceklerden iğrenmek, mide yanması, hazımsızlık, mide gazı, vajinal akıntının artması, baş ağrıları, baygınlık, baş dönmesi, alt karın ağrısı ve görünür damarların artması gibi şikayetler bir süre daha devam edecektir. Gebeliğin 10. haftası hala ilk üç aylık dönem içerisinde olduğu için de annenin bu şikayetleri oldukça normaldir. İlk üç aylık dönemi atlattıktan ve ikinci üç aylık döneme geçiş yapıldıktan sonra şikayetler giderek azalacak ve bir süre sonra ortadan kalkarak, hamileliğin daha rahat dönemine geçilecektir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir