Perşembe, Mayıs 28, 2020


#EVDEKAL

Ana Sayfa Gebelik Fetüs - Embriyo Evreleri Gebeliğin (Hamileliğin) 10. Haftası ve Ultrason Görüntüsü

Gebeliğin (Hamileliğin) 10. Haftası ve Ultrason Görüntüsü

   
Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Hamileliğin 10. Haftasında Embriyonunun Ultrasonografik Görüntüsü ve Annedeki Değişiklikler

 

Anne karnındaki bebeğin kemik ve kıkırdaklarının oluştuğu, annenin ise bulantı, kusma ve kabızlık gibi şikayetlerinin devam ettiği hamileliğin 10. haftası (2.5 aylık gebelik) itibariyle bebek artık ufak bir erik büyüklüğüne ulaşmıştır. Bacaklarında yakında diz ve bilekleri olacak küçük çıkıntılar, kollarında ise bükebildiği dirseklere sahip olacak. Aynı zamanda midesi ve böbrekleri de çalışmaya başlayarak, mide özsuyu ve idrar üretmektedir. Eğer bebeğin cinsiyeti erkekse, testisleri de testosteron üretimini gerçekleştirmektedir. Gebeliğin 10. haftası sonrasında artık “embriyo” olarak adlandırılan bebek, “fetüs” olarak adlandırılmaya başlanacaktır. Bu dönemde göz kapakları ve gözün iris tabakası da oluşmaya başlar. El ve ayak parmakları da ayrılmaya başlar ve gebelik 10. hafta görüntüsü ile artık bir insana benzemeye başladığı kolayca fark edilebilmektedir. embriyonik dönemde ektoderm adı verilen tabaka, 10. haftadan itibaren artık fetüsün derisinin üst bölümünü oluşturacak tabakaya dönüşmektedir. Annenin rahmi ise sadece bir tenis topu büyüklüğüne ulaşmıştır.

10 haftalık gebelik
Gebeliğin 10. Haftası ve Örnek Ultrason Görüntüsü

Anne karnındaki fetüs her ne kadar gelişimine büyük bir hızla devam etse de, annenin de vücudunda hamileliğe uyum sağlayabilmek adına birçok değişiklik meydana gelmektedir. Bunlardan belki de en çok can sıkanı ise kabızlıktır. Hamilelik hormonlarının kalın bağırsağın görevini yerine getirmesini engellemesi nedeniyle gebelikte kabızlık meydana gelmektedir. Bu sorunun aşılmasını sağlayacak olan en kolay yöntem ise bol lifli gıda tüketmektir. Aynı zamanda bol su içmek ve düzenli olarak egzersiz yapmak da kabızlık şikayetinin azalmasına yardımcı olacaktır. Tabii ki hamileliğin 10. haftası ile birlikte kabızlık dışında baş ağrısı ve yeni görünen damarların ortaya çıkması gibi farklı belirtiler de olacaktır. Yeni damarların ortaya çıkmasının sebebi, annenin kan miktarında artış yaşanmasıdır. Hamilelik süresinde damarlarda % 20 – 40 arasında bir artış yaşanacaktır.

10-weeks-pregnant

Yukarıda saydıklarımızla birlikte hamileliğin ilk günlerinden beri hissedilmekte olan birçok şikayet anne adayları tarafından hala hissedilecektir. Yorgunluk, bulantı ve kusma, aşermek, yiyeceklerden iğrenmek, mide yanması, hazımsızlık, mide gazı, vajinal akıntının artması, baş ağrıları, baygınlık, baş dönmesi, alt karın ağrısı ve görünür damarların artması gibi şikayetler bir süre daha devam edecektir. Gebeliğin 10. haftası hala ilk üç aylık dönem içerisinde olduğu için de annenin bu şikayetleri oldukça normaldir. İlk üç aylık dönemi atlattıktan ve ikinci üç aylık döneme geçiş yapıldıktan sonra şikayetler giderek azalacak ve bir süre sonra ortadan kalkarak, hamileliğin daha rahat dönemine geçilecektir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADINerkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast..Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı YaşamSpor ve Egzersız
DiyetKadın Hast.
Kadın Hast.Jinekoloji
DoğumDoğum
Kısırlık - Tüp BebekBiyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast.Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H.Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast.Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast.Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast.Enfeksiyon Hast..
Göz Hast.Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahiliye)İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. HKalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast.Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H.Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve HastalıklarıRuhsal - Sinirsel H.

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...