Hepsaglik

Gebeliğin 5. Haftası

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Gebeliğin 5. Haftası
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

Döllenmenin sonrasındaki 16. günde bebeğin gelişiminin hızlı bir şekilde devam ettiği hamileliğin 5. Haftası beklenen adetin artık geciktiği döneme denk gelmektedir. Hamileliğin en temel belirtileri arasında yer alan sabah yorgunluğu, mide bulantısı, aşerme, kusma, meme uçlarının koyulaşması gibi belirtiler de bu dönemde yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır. Fakat kimi hamilelerde gebeliğin 5. Haftası hiçbir belirti göstermeden de tamamlanabilmektedir. Ancak kimi zamanda erken dönemde tedavi edilmesi gerekli olan şiddetli bulantı ve kusmalar da görülebilmektedir. Bu dönemde göğüsler dolgunlaşmakta ve daha belirgin bir hale gelmektedir. Meme ucunda bulunan koyu renk halka genişlemekte ve rengi koyulaşmaktadır. Aynı zamanda meme üzerinde mavi renkli toplardamarlar belirginleşmekte, sümüksü bir vajinal akıntı da görülmektedir. Tüm bunlar hamileliğin olağan belirtileri arasında sayılmaktadır ve son derece normaldir.

Hamileliğin 5. Haftası gebeliğin ilk üç aylık dönemi olarak adlandırılan birinci trimester dönem içerisindedir. Bu dönem içerisinde vajinal kanama ya da lekelenme ile karşılan kadınların mutlaka bir hekimi ziyaret etmeleri ve gerekli kontrollerden geçmeleri, bebeğin sağlıklı gelişimi için son derece önemlidir. Kanamanın miktarı çok fazla olmasa bile herhangi bir düşük ya da dış gebelik ihtimaline karşı uzman bir hekimin kontrol etmesi gerekmektedir. Olumsuz bir durumda erken önlem alınması istenmeyen sonuçların yaşanmasının önüne geçebilir. Yine aynı şekilde kanama olmasa bile kramplar ve kasık ağrıları varsa da bir hekime görünmek oldukça önem teşkil etmektedir.

Gebeliğin 5. Haftası

5 Haftalık Gebe Ultrasonografide Görülmeye Başlar

Gebeliğin 5. Haftası embriyonun hızlı bir şekilde geliştiği dönemdir. Boyu yaklaşık olarak 1,25 mm civarındadır. Embriyonun kalbi, beyni, omuriliği ve kemikleri gelişmeye başlamıştır. Bebeği anne karnındayken besleyecek olan, anneden bebeğe besin taşıyacak olan plasentayı ve bebeği içerisine hapsederek güvenli bir alan sağlayan gebelik kesesi de bu dönemde gelişmeye devam eder. İyi bir şekilde yapılan vajinal ultrasonografi ile gebelik kesesi uzman bir hekim tarafından görülebilmektedir. Ancak hamilelik 5. Hafta görüntüsü bebeğin anne karnındaki görünümünü sunmamaktadır. Tabii ki gelişen tıp imkanlarının sayesinde yapılan araştırmalarla, anne karnında 5 haftalık bir bebeğin nasıl bir görünüme sahip olduğu bilinse de bunu çıplak gözle görebilmek henüz mümkün değildir.

Gebeliğin 5. Haftası

Gebeliğin 5. Haftası Ultrason Görüntüsü

Bu dönem genellikle kadınların gebelikten şüphelendiği dönemdir ve en kesin sonuç hastanede yapılan kan testleri ile elde edilebilmektedir. Kan testinin yapılması sonucunda hamile olduğu kesinlik kazanan kadının, hamilelik sürecinde hem kendisinin hem de bebeğin sağlığını etkileyecek riskli bir durumunun olup olmadığı öncelikli olarak araştırılmalıdır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir