Hepsaglik

Gebeliğin 4. Haftası

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Gebeliğin 4. Haftası
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

Hamileliğin 4. Haftası, Görüntü ve Değişiklikler

Bebeğin ağzının, kafasının, temel bir şekilde beyninin ve kalbinin oluştuğu gebeliğin 4. haftası içerisinde, bebek aşağı yukarı bir haşhaş tohumu boyutundadır ve uzunluğu yaklaşık olarak 1 mm civarındadır. Bu haftanın sonunda hücreler, plasenta gelişince, bebeğe anneden besin ve oksijen taşıyabilmek amacıyla annenin vücudunda, kanın rahme doğru ulaşabilmesi için boşluklar yaratırlar. Hamileliğin 4. haftası bebeğin hem rahim hem de plasenta içerisinde büyüdüğü haftadır ve annenin kalbi eskiye göre daha hızlı atmaktadır ve bu süreç içerisinde kan hacmi kalp atışlarına uygun bir seviyeye gelene kadar annenin kendisini yorgun hissetmesi son derece normaldir. Aynı zamanda göğüslere de kan gidecek ve böylece göğüs uçları daha da hassas bir hale gelecektir. Bu dönemde karşılaşılan bir diğer hamilelik belirtisi de rahim boyunun yumuşaması ile birlikte renk değiştirmesidir.

gebeliğin 4. haftası

Gebeliğin 4. haftası – Ultrasonografik Görüntü

Gebeliğin 4. haftası içerisinde embriyo, amniyo sıvısı adı verilen özel bir sıvının içerisinde güvenli bir ortamda bulunmaktadır. amniyon sıvısı da gebelik kesesinin (vitellüs kesesi) içerisindedir. Bu dönemde henüz plasenta tam olarak gelişmediği için bebek yol kesesi adı verilen bir kese yardımıyla beslenmektedir. plasentanın tamamlanmasına kadar bebeğin gelişimi için yolk kesesi oldukça önemlidir. Bu dönemde anne adayının bebeğinin sağlıklı bir şekilde gelişme göstermesi için mutlaka folik asit kullanması gerekmektedir. Aynı zamanda tabii ki beslenmesine de özen göstermeli, bol taze meyve ve sebze tüketmeli, ayrıca B12 vitamini alabilmek için iyi pişmiş kırmızı et tüketmelidir. Et yerine yumurta, balık, süt, süt ürünleri ve tahıllar da tüketilebilir.

gebeliğin 4. haftası

Kimi zaman bazı hamile kadınlarda hamileliğin 4. haftası mide bulantılarının yaşandığı dönem de olabilmektedir. Bu durum genellikle çok sık rastlanmasa da yaşanabilmektedir. Mide bulantıları genellikle 6. haftadan itibaren başlamaktadır. Kimi zaman bazı yemeklerin kokusu mide bulandırıcı gelebilir ve kusma isteği yaratabilir. Bu bulantı ve kusma belirtileri, ikinci üç aylık dönemde ortadan kalkmaktadır. Genellikle anne adayları, bu belirtiler yüzünden hamileliğin ilk aylarında iştahsızlık yaşayarak kili vermektedirler. Ancak bulantı ve kusma isteği azaldıkça iştah da artış göstermekte ve kilo alımı başlamaktadır. Bu kilo alma süreci de çoğunlukla ikinci üç aylık döneme denk gelmektedir. Hamilelik 4. hafta görüntüsü hiçbir veri elde edilmesini sağlamamaktadır. Çünkü bu dönemde embriyo henüz oldukça küçüktür ve gözle görülmesi oldukça zordur. Detaylı bir ultrasonografi ile ufak bir nokta halinde gebelik kesesini görebilmek mümkün olabilmektedir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir