Ocak, 2022
Ana SayfaAile ve Toplum SağlığıErgenlerde Madde Bağımlığı Nedenleri ve Belirtileri

Ergenlerde Madde Bağımlığı Nedenleri ve Belirtileri

Ergenlerde madde bağımlılığı ne anlama gelir?

Birçok ergen alkol, tütün veya hap denemeye eğilimlidir. Bazıları bunu yalnızca dener ve bir daha kullanmaz. Bazıları ise kendini kontrol edemez ve bunlara bağımlı hale gelir. Bu noktada madde bağımlılığı başlar.

Ergenlerin çoğunlukla bağımlısı haline geldiği maddeler arasında sigara, alkol, ev kimyasalları, reçeteli ilaçlar ve uyuşturucular bulunmaktadır. Bunlardan en yaygın olanı ise sigara ve alkoldür. Uyuşturucu da gittikçe yaygınlaşmaktadır.

Gençler niçin hap veya alkol kullanır?

Gençlerde madde kullanımının nedenleri çeşitlidir:

  • Belirli arkadaş gruplarına katılma arzusu,
  • Maddeler kullanıldığındaki hissin çekici gelmesi,
  • Büyüdüğünü hissetme ihtiyacı

Yeni şeyler denemek ve risk almak ergenlerin yaygın özelliklerindendir. Dolayısıyla yeni bir madde deneyimi onların yaşının da bir sonucudur.

Ailesinde alkol veya hap bağımlılığı olan ergenler bu tür problemlere daha eğilimlidir. Ayrıca ebeveynleriyle iletişim kuramayan veya onlardan değer görmediğini hisseden gençler de daha büyük risk altındadır. Özsaygısı düşük, depresyon gibi duygusal veya ruhsal problemleri olan gençlerde de risk yüksektir.

Ergenlerde madde bağımlılığı ne gibi problemlere yol açabilir?

Madde bağımlılığı okulda başarısızlık, arkadaş kaybı, ev içinde problem ve yasal problemlere yol açabilir. Alkol ve madde bağımlılığı ergenlerin karıştığı trafik kazalarının, intihar vakalarının ve şiddet olaylarının en yaygın sebepleri arasındadır. Madde bağımlılığı genç kızlarda küçük yaşta/evlilik dışı hamilelik ve kız ve erkeklerde cinsel yolla bulaşan hastalıkların da riskini arttırmaktadır. Ergenlerin alkolü zaman zaman kullanması da gelecekte alkol ve hap kullanımı problemlerine zemin hazırlar.

Belirli uyuşturucu hapların da seyrek kullanımı halinde de aşırı doz veya beyin hasarı ortaya çıkabilir. Günümüzde yasadışı hapların birçoğu ev ortamında üretilebilmektedir ve etkisi değişiklik gösterir. Bu haplar bakteri, tehlikeli kimyasallar ve başka güvenilir olmayan maddeler içerir.

Madde bağımlılığının belirtileri nelerdir?

Ebeveynler açısından çocuğun alkol, hap veya diğer maddeleri kullandığını anlamak oldukça önemlidir. Yaygın belirtiler şunlardır:

  • Gözlerin kızarması ve aşırı yorgunluk. Çocuğunuzun reçetesiz göz damlası kullandığını fark ederseniz, bunu marijuana veya benzer uyuşturucular kullanmaktan kaynaklanan göz kızarmalarını gizlemek üzere yaptığı ihtimalini göz önünde bulundurunuz.
  • Okula ilginin ve sınav notlarının düşmesi, okuldan kaçma.
  • Aile bağları zayıf olan ve okula karşı ilgisiz yeni arkadaşlar edinme
  • Ayrıca çocuğun giysilerinde veya kullandıkları eşyalarda çeşitli alkol ve hapların izleri olabilir.

Çocuklarda madde bağımlılığının azaltılması için çocuğunuzu spor, müzik gibi anlamlı aktivitelere yönlendirin. Çocuğunuzla iletişiminizi her zaman güçlü tutun. Ayrıca çocuğunuzun tüm arkadaşlarıyla tanışın ve bunların sigara, alkol ve ilaç bağımlılığı olmadığından emin olun.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Cilt İçin En Etkili Bakımlar

Cilt, gün içinde en yorgun düşen dışarıya karşı en fazla savaş veren yerdir. Güneşli havalarda koruma, soğuk havalarda dikkat ve özen gerektiren cilt bakımı,...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...