Mayıs, 2024

Güvenilir medikal portalınız.

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri, Tanı...

Mantar Zehirlenmesi   Mantar Zehirlenmesi, mantar tüketimi sonrası meydana gelen, çeşitli klinik belirtilerle kendini gösteren...

Dış Kulak İltihabı Yaz...

Yaz Aylarının Kabusu: Dış Kulak Yolu İltihabı Yaz ayların adım atmamızla birlikte tatil planlarımız...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalıdır? Beslenme yaz kış fark etmeksizin sağlık için yılın...

İdrar yolu enfeksiyonu ve...

İdrar yolu enfeksiyonu bulguları ve tedavisi Bu makalede gençlerde ve yetişkinlerde idrar yolları enfeksiyonu...
Ana SayfaHastalıklarHormonal BozukluklarCushing Hastalığı ve Çözümleri

Cushing Hastalığı ve Çözümleri

Makale Düzeyi:  4 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Özellikle kadınlarda görülen bir hastalık olan cushing sendromu olarak da bilinen bu hastalık, kan şekerin yüksek olması, kilo alma ve erkeksi görünüm şeklinde kendini gösteren bir hastalık çeşidi olarak dikkat çekmektedir. Böbrek üstü bezlerinden salgılanan kortizol hormonunun fazla salgılanması veya kortizon adı verilen ilacın fazladan alınması sonucu ortaya çıkabilen cushing sendromunun pek çok farklı nedeni bulunabilmektedir.

Cushing Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Cushing sendromu oluşumunun en belirgin nedenleri arasında böbrek üstü bezlerinden salgılanan kortizol hormonunun gereğinden yüksek olması gelmektedir. ACTH hormonunun fazla salgılanması sebebiyle de artış gösterebilecek kortizol, aynı zamanda böbrek üstü bezlerinden herhangi bir hastalık olması neticesinde de fazla salgılanabilmektedir.

Bazı hastalıkların tedavisinde kullanılan kortizon hormonu da cushing sendromuna yol açabilmektedir. Uzun süre ve olması gerekenden yüksek dozda kullanılan kortizon sonucu oluşabilen cushing sendromu, ciddi problemlere yol açabilmekte ve hayati tehlike oluşturmaktadır. Bu sebeple kortizon hormonu mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalı ve verilen dozun üzerine çıkılmamalıdır.

Cushing Hastalığı

Cushing Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Cushing sendromunun en belirgin belirtisi, hastalarda aydede yüz adı verilen ve kilolu, şiş ve pembe görülen yüz olarak bilinmektedir. Aynı zamanda ense üzerinde çok miktarda yağ birikmesi (bufola hörgücü) de cushing sendromu belirtileri arasında yer almaktadır. Karın kısmında da aşırı yağ birikmesi görülen cushing hastalarının kolları ve bacakları ise vücudun diğer bölgelerinin aksine oldukça zayıf bir görüntüye sahiptir. Tüm bu belirtiler ise aynı zamanda hasta kişide yorgunluk, sırt ağrısı ve güçsüzlük gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

Özellikle kadınlarda kadın bölgesinde ve göğüslerde mor renkli çatlakların oluşması (strialar), sindirim sisteminde oluşacak rahatsızlıklar ve mide rahatsızlıkları görülürken; erkek hastalarda ise cinsel isteksizlik, sivilcelenme ve kıllanma ortaya çıkmaktadır.

Cushing Hastalığı Teşhisi Nasıl Konmaktadır?

Cushing sendromu teşhisinin konulması için ilk olarak hastanın şikâyetlerinin dinlenmesi ve daha sonra fiziksel muayenenin yapılması gerekmektedir. Fiziksel muayene esnasında aydede yüz veya ense ve karın bölgesinde yağlanma mevcut ise doktor bazı ek tetkikler isteyebilir. Özellikle hastanın kortikosteroid türü bir ilaç kullanıyor olması, doktorun teşhisi koymasını daha da kolaylaştıracaktır.

Doktorun isteyeceği ek tetkiklerde idrarda bulunan serbest kortizol miktarının ölçülmesi ve rutin kan testlerinin yapılması istenmektedir. Aynı zamanda böbrek üstü bezlerinin, karaciğerin ve hipofizin de tomografisinin çekilmesi doğru teşhis konulmasını sağlamaktadır.

Cushing Hastalığı Tedavisi Nasıl Olur?

Cushing sendromunun tedavi edilebilmesi için genellikle uygulanan yöntem cerrahi tedavi olmaktadır. Hastalığın seviyesine göre de değişen cerrahi yöntemler, böbreküstü bezlerinin çıkartılması veya hipofizde bulunan tümörün alınması olarak nitelendirilmektedir. Cushing sendromuna uygulanan bir diğer tedavi yöntemi ise radyoaktif ışın tedavisidir. İlerlemeyen ve erken teşhis edilen cushing sendromu hastalarında ise ilaçla yapılan tedavi yöntemleri de işe yaramakta ve devamlı tedavi uygulanarak bu hastalığın tamamen iyileşmesi sağlanabilmektedir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ortodontist Nasıl Seçilir?

Ortodonti, dişlerin ve çenelerin düzgün hizalandığı ve uyumlu bir yapıya sahip olduğu bir diş hekimliği dalıdır. Bu alanda uzmanlaşmış olan diş hekimlerine ortodontist denir....

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...