Pazartesi, Mayıs 25, 2020


#EVDEKAL

Ana Sayfa Genel Sağlık Burun Kanamasında Müdahale Nasıl Olmalıdır?

Burun Kanamasında Müdahale Nasıl Olmalıdır?

ad 4

Burun Kanamasını Durdurma ve Burun Kanamalarına Yaklaşım

 

Burun kanamasının durması için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir:

  • Dik oturun ve tam karşıya bakın.
  • Başınızı arkaya doğru eğmeyin. Bu kanın boğaza doğru akmasına ve onu yutmanıza neden olabilir. Kan yutmak midenizi bulandırarak kusmanıza neden olabilir. Kusma ise burun kanamasını daha kötüleştirebilir veya yeniden başlatabilir. Ağzınızda biriken kanı da yutmadan tükürmeniz gerekmektedin.

burun kanamasını durdurma

Baş parmağınızı ve işaret parmağınızı kullanarak burnunuzu iki yanından tutun. Burun sert ve kemikli kısım ile kıkırdaktan oluşan yumuşak doku olarak iki kısıma ayrılır. Burun kanamaları genellikle burnun yumuşak dokusunda gerçekleşir. Buruna parmaklarla baskı uygulamadan önce Afrin gibi bir burun spreyini sıkmak yararlı olabilir. Ayrıca bu süreçte ağzınızdan nefes almanız gerekir.

Burun ve yanaklarınıza buz uygulayın. Buz kan damarlarını sıkarak kanamayı durdurmaya yardımcı olur.

ad 5

10 dakika boyunca parmaklarınızla burnunuzu kapatacak şekilde sıkıştırmış olarak bekleyin. 10 dakika dolana kadar saat tutabilirsiniz. 10 dakikadan önce kanamanın durup durmadığını kontrol etmek için parmaklarınızı gevşetmeyin.

10 dakika sonra kanamanın durup durmadığını kontrol edebilirsiniz. Kanama devam ediyorsa 10 dakika daha burnunuzu tutun. Çoğu burun kanaması 10-20 dakika içinde durmaktadır.

Burnunuzun iç kısmına yumuşak bir kumaş yardımıyla nemlendirici krem (Vazelin gibi) veya antiseptik burun kremi sürün. Kanama durduktan sonraki 12 saat boyunca burnunuzu sertçe boşaltmaya çalışmayın ve burnunuzun içine herhangi bir nesne sokmayın.

Burun kanamasından sonraki birkaç saat boyunca başınızı sakin tutmaya çalışın ve aşırı hareketli ve sert aktivitelerden kaçının.

Burunda ön ve arka kısımlarda dahil bir çok kanlanma (plexus) bölgeleri mevcuttur. Genellikle kanamalar anterior (ön) bölgeden kaynaklanmakla beraber yukarıdaki işlemlerle kanama durdurulabilir. Lakin posterir (arka) kanlanma  alanları gibi yerlerde oluşan ciddi kanamaları durdurmak için tıbbi müdahale gerekebilir.

Geçmeyen burun kanamaları tıbbi müdahale gerektirir. Tamponlama, damar yakılması (koterle veya medikal) veya damar ligasyonu gerekebilir. Özellikle uzun süren burun kanamalarında derhal hekime başvurulmalıdır.

 

 

ad 6
 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

ad 3
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADINerkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast..Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı YaşamSpor ve Egzersız
DiyetKadın Hast.
Kadın Hast.Jinekoloji
DoğumDoğum
Kısırlık - Tüp BebekBiyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast.Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H.Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast.Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast.Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast.Enfeksiyon Hast..
Göz Hast.Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahiliye)İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. HKalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast.Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H.Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve HastalıklarıRuhsal - Sinirsel H.

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...