Hepsaglik

Burun Kanamasında Müdahale Nasıl Olmalıdır?

Burun Kanamasında Müdahale Nasıl Olmalıdır?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Burun Kanamasını Durdurma ve Burun Kanamalarına Yaklaşım

 

Burun kanamasının durması için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir:

  • Dik oturun ve tam karşıya bakın.
  • Başınızı arkaya doğru eğmeyin. Bu kanın boğaza doğru akmasına ve onu yutmanıza neden olabilir. Kan yutmak midenizi bulandırarak kusmanıza neden olabilir. Kusma ise burun kanamasını daha kötüleştirebilir veya yeniden başlatabilir. Ağzınızda biriken kanı da yutmadan tükürmeniz gerekmektedin.

burun kanamasını durdurma

       

Baş parmağınızı ve işaret parmağınızı kullanarak burnunuzu iki yanından tutun. Burun sert ve kemikli kısım ile kıkırdaktan oluşan yumuşak doku olarak iki kısıma ayrılır. Burun kanamaları genellikle burnun yumuşak dokusunda gerçekleşir. Buruna parmaklarla baskı uygulamadan önce Afrin gibi bir burun spreyini sıkmak yararlı olabilir. Ayrıca bu süreçte ağzınızdan nefes almanız gerekir.

Burun ve yanaklarınıza buz uygulayın. Buz kan damarlarını sıkarak kanamayı durdurmaya yardımcı olur.

10 dakika boyunca parmaklarınızla burnunuzu kapatacak şekilde sıkıştırmış olarak bekleyin. 10 dakika dolana kadar saat tutabilirsiniz. 10 dakikadan önce kanamanın durup durmadığını kontrol etmek için parmaklarınızı gevşetmeyin.

10 dakika sonra kanamanın durup durmadığını kontrol edebilirsiniz. Kanama devam ediyorsa 10 dakika daha burnunuzu tutun. Çoğu burun kanaması 10-20 dakika içinde durmaktadır.

Burnunuzun iç kısmına yumuşak bir kumaş yardımıyla nemlendirici krem (Vazelin gibi) veya antiseptik burun kremi sürün. Kanama durduktan sonraki 12 saat boyunca burnunuzu sertçe boşaltmaya çalışmayın ve burnunuzun içine herhangi bir nesne sokmayın.

Burun kanamasından sonraki birkaç saat boyunca başınızı sakin tutmaya çalışın ve aşırı hareketli ve sert aktivitelerden kaçının.

Burunda ön ve arka kısımlarda dahil bir çok kanlanma (plexus) bölgeleri mevcuttur. Genellikle kanamalar anterior (ön) bölgeden kaynaklanmakla beraber yukarıdaki işlemlerle kanama durdurulabilir. Lakin posterir (arka) kanlanma  alanları gibi yerlerde oluşan ciddi kanamaları durdurmak için tıbbi müdahale gerekebilir.

Geçmeyen burun kanamaları tıbbi müdahale gerektirir. Tamponlama, damar yakılması (koterle veya medikal) veya damar ligasyonu gerekebilir. Özellikle uzun süren burun kanamalarında derhal hekime başvurulmalıdır.

 

 

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir