Hepsaglik

Bronşektazi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Bronşektazi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Akciğer yapısında bulunan broşların olması gerekenden daha geniş olması ya da sonradan genişleme durumunu ifade eden bir hastalıktır. Bu genişleme hastalığın türüne göre farklılık göstermekte ve geri dönüşü mümkün olmayan bir durumdur. Bu hastalığın doğuştan iler gelmesinin yanı sıra, enfeksiyon içeren akciğer hastalıkları ve sigara içimi sonucunda da görülme ihtimali bulunmaktadır. Hastalığın ileri boyutunda enfeksiyonun fark edilmesini sağlayan yüksek ateş ve halsizlik gibi bulgular görülebilir. Başlıca nedenleri arasında solunum yolları hastalıkları ve bazı bulaşıcı hastalıklar olarak saptanmıştır. Dış etkenlerin yanı sıra doğumla birlikte bronşlarında genişleme sorunu ile doğan bebekler için bu durum yaşam boyu önemli bir sorun olacaktır.

Bronşektazi Belirtileri Nelerdir?

Solunum yollarındaki pürüz nedeniyle görülen öksürük ve balgamın akla ilk getirmesi gereken hastalıklardan biri de bronşektazidir. Bronş genişlemesine ek olarak burada görülen iltihaplanma ise, öksürük ve balgamın kanlı olmasına neden olabilmektedir. Bronş genişlemesi sonucunda bronşların görevini tam anlamıyla yerine getirememesi sonucunda belirtiler her seferinde daha şiddetli ve daha çok hasar bırakarak ilerlemektedir. Genişleyen bronşların salgı üretimine ve burada birikmesine uygun ortam oluşturması, bakteri ve mikropların çoğalması için uygun bir yer olmasına neden olmaktadır. Başlıca bulguları nefes darlığı, öksürük ve balgamdır.

bronşiektazi

       

 

Bronşektazi Nedenleri Nelerdir?   

Doğumsal nedenlerden dolayı görülen bronşektazinin şiddeti çok fazla olmasa da, dış etkenlere bağlı olarak sonradan oluşan bronşektazi, beraberinde birçok hasara da yol açmaktadır. Solunum işlevlerini yakından ilgilendiren her durum bronşektaziyi de ilgilendirmektedir. Solunum yollarında görülen yabancı bir cisim ya da hava akımının yetersiz olması gibi durumlar bu hastalığa neden olabilir. Bu noktada bronşlarda sıkça görülen iltihaplanmalar kronik bir hal aldı ise bir süre sonra bronş genişlemesi kaçınılmaz olacaktır. Kronikleşen iltihaplanmalar bronş yapısının zamanla bozulmasına ve mikrop üretmeye müsait bir ortam oluşturmasına neden olmaktadır. Nedeni daha çok genetik nedenlere bağlı olan hastalık İskandinav ülkelerinde ilk olarak görülmüş bir hastalıktır.

Bronşektazi Nasıl Tedavi Edilir?

En etkili tedavi yöntemi olarak sıkıntılı bronşların cerrahi operasyonla alınmasına yönelik tedavi uygulanmaktadır. İlaç tedavisinin mümkün olduğu kişilerde ise, hastalığın seyrinin kontrol altında tutulması ve kişiye daha az zarar vermesi amaçlanmaktadır. Ameliyatsız tedavide en etkili müdahale, bronşlarda görülmesi olası olan enfeksiyonların önüne geçilmesi olmaktadır. Daha etkili sonuç almak için doktorun önerdiği şekilde durmak fayda sağlar. İltihaplanmanın önüne geçmek için antibiyotik kullanımına sıkça başvurulur. Nefes egzersizlerinin öğrenilmesi ve düzenli olarak uygulanması alternatif terapi yöntemler arasındadır.

Bronşektaziyi Önleme Yolları Nelerdir?

İnsanın yaşam kalitesini düşüren solunum yolu hastalıkları bir anlamda en çok önem verilmesi gereken hastalıklardır. Bu nedenle en ufak belirtilerin göz ardı edilmeden doktora başvurulmasını gerektirmektedir. Bronşektazi hastalığı da önüne geçilmediği durumlarda kişinin yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır. Sigara kullanımından ve/veya sigara dumanına magruziyetten mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Hastalıkla mücadele etme ve korunma açısından; düzenli beslenme ve uyku düzeni kişilerin mutlaka dikkat etmeleri gereken noktalardır. Aynı şekilde doktor tarafından önerilern medikal tedavilerin düzenli kullanılması önem arz eder.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir