Pazartesi, Nisan 6, 2020
Ana Sayfa Hastalıklar Göz Hastalıkları Blefarit Nedir? Teşhisi ve Tedavisi

Blefarit Nedir? Teşhisi ve Tedavisi

   

Göz kapağının iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalık olan blefarit, çocuklarda olduğu kadar erişkinlerde de sık bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Sürekli tekrarlayabilen bir hastalık olan blefaritin iki farklı türü bulunmaktadır.

Ön Blefarit

Göz kapağının dış kenarının veya kirpik diplerinin iltihaplanması sonucu oluşan hastalığa ön blefarit denmektedir. Blefarit hastalığının bu türü bakterilerin yüksek oranlarda artmasına ve deride yağlı ve kepekli bir görünüm oluşmasına neden olmaktadır.

Arka Blefarit

Göz kapağının arka kısımlarında, göze değer yerde, iltihap oluşması sonucunda arka blefarit oluşur. Bunun sebebi ise burada bulunan yağ bezlerinin normalden farklı çalışmasıdır.

blefarit

Blefaritin Nedenleri Nelerdir?

Blefarit hastalığının oluşmasında ve ilerlemesinde göz kapağı üzerinde veya içinde var olan mikropların normal dışı çoğalması etki göstermektedir. Bu mikroplar sebebiyle oluşan artıklar ve toksinler, iltihaba yol açabilmektedir. Cildin yağlı bir cilt olması, göz kapağında bulunan yağ bezlerinin normalden fazla çalışması da bakterilerin artmasına sebep olabilmektedir.

Bunların yanı sıra streptokoklar, stafilokoklar, moraxella gibi bakteriler, bazı dermatit alerji çeşitleri, stevens ve Johnson sendromu, lyell gibi cilt sorunları, sigara dumanı, bazı kimyasallar ve ilaçlar da blefarit hastalığının oluşmasına sebep olabilmektedir.

Blefarit Belirtileri Nelerdir?

Blefarit hastalığının en sık görülen belirtileri arasında her iki gözde de oluşan batma hissi, kanlanma, yanma, kızarıklık, aşırı sulanma, kaşıntı, çapaklanma gibi belirtilerdir. Aynı zamanda göz kapaklarında kızarma, kirpiklerde oluşan yapışma ve dökülme de sık rastlanılan belirtiler arasındadır.

Basit bir göz muayenesi ile ortaya çıkabilecek blefarit hastalığı, kısa sürede teşhis edilmez ve tedavi başlatılmaz ise geçmeyen iltihaplara, gözde arpacık oluşmasına ve sert şişliklere sebep olabilmektedir. Özellikle ileriki yaşlardaki hastalarda oluşan blefarit, kirpiklerin içe dönerek göze batmasına ve kirpik dökülmesine yol açabilmektedir. Görmeyi etkilemiyor olmasına rağmen, çok nadir durumlarda korneada iltihap oluşturabilmesi sebebiyle görme sorunu oluşmasına da sebep olabilmektedir.

Blefarit Tedavisi Nasıl Olur?

Blefarit hastalığının tedavi edilebilmesi için yapılması gereken öncelikle, göz kapağının düzenli olarak temizlenmesidir. Tedavisi uzun süren bir hastalık olması sebebi ile göz kapaklarına yapılacak bakım da uzun soluklu olmalı ve hastalık tamamen iyileşene kadar asla bırakılmamalıdır.

Düzenli göz bakımı yapılması kadar, göz bakımının doğru şekilde yapılması da oldukça önemlidir. Doğru şekilde göz bakımı yapabilmek için, göz kapağı kenarının yanmayacak şekilde sıcak pansuman yapılması gerekmektedir. Yapılacak bu pansuman, göz kapağında birikmiş yağları ve kabukları yumuşatmaya fayda sağlar.

Pansumanın devamında ise ıslak bir gazlı bez veya kulak pamuğu kullanılarak, göz kapağı kenarlarına sürtülür ve kirpik diplerinde ve çevresinde biriken tüm birikintiler temizlenir. Birikintilerin temizlenmesinin ardından ise doktor tarafından verilen antibiyotik ve steroid içeren kremler sürülerek bakım tamamlanır. Doktor tarafından önerilmeyen hiçbir tedavi yöntemini kullanmamak bu hastalığın tedavisinde oldukça önemlidir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADIN erkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast.. Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı Yaşam Spor ve Egzersız
Diyet Kadın Hast.
Kadın Hast. Jinekoloji
Doğum Doğum
Kısırlık - Tüp Bebek Biyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast. Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H. Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast. Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast. Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast. Enfeksiyon Hast..
Göz Hast. Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahili) İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. H Kalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast. Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H. Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve Hastalıkları Ruhsal - Sinirsel H.
çocuk-kategorisi
    0-12 ay
   12-18 ay
   18-24 ay

Must Read

koronaivirüs koku alma kaybı

Koronavirüs koku ve tat alma duyusunda azalma yapar mı?

0
Koronavirüse bağlı koku alma kaybı ve tat alma duyusunda azalma gibi bulguların Covid-19 hastalığında görülüp görülmeyeceği konusu şu sıralar en...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

102
Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

53
Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki...