Hepsaglik

Bel Fıtığı Tedavi Yöntemleri

Bel Fıtığı Tedavi Yöntemleri
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Bel Fıtığı ve Bel Fıtığı Tedavi Yöntemleri

Bel fıtığı, belimizde bulunan kasların yahut omurgadaki sinirlerimizin zorlanmasından dolayı ağrı ile birlikte ortaya çıkan bir iskelet hastalığıdır. Çok yaygın bir hastalıktır. Bel fıtığı tedavileri, hastalığın evresine göre yapılır. Hastalık kendini üç evreyle gösterir. Bunlar; başlangıç evresi, ilerlediği durumlar ve de cerrahi bir operasyon gerektirebilecek olan evredir.

Bel fıtığı tedavisi, fıtıklaşmanın oranıyla paralel uygulanır. Hasta eğer ki bacak ve belinde sadece ağrı hissediyorsa her hangi başka bir belirti yoksa bu hastalığın hafif evresi olan başlangıç evresidir. Bu dönemde çok ağır bir tedavi yapılmasına gerek yoktur. Hastaya bazı kas gevşeticiler verilir ve bol bol uzanarak istirahat etmesi söylenir. Bu dönemde bel fıığı tedavi yöntemlerini hasta kendine dikkat ederek uygular. Örneğin bu evrede olan bir hasta, ağırlık taşımamalıdır. Belini bükecek hareketler yapmamalı, 20 dakikadan fazla oturmamalıdır. Belini üşütmemeye dikkat etmeli ve stresten uzak durmalıdır.

Bel fıtığı yukarıdaki tüm önlemlere rağmen geçmeyen ağrılarla devam ediyorsa ve arık uyuşmalar başlamışsa ilerleme evresine girmiş olur. Bu evrede bel fıtığı tedavi yöntemi olarak, fizik tedaviye başvurulur. Fizik tedavi muhakkak uzman bir fizik tedavi uzmanı gözetiminde olmalıdır. Bu tedavinin ilk başlarında hasta biraz ağrı ve sızı duyabilir fakat yılmamalı tedavisine devam etmelidir. Eğer ki yapılan bu tedavi sonucunda hala bir gelişme kaydedilememişse bir başka bel fıtığı tedavi yöntemi olan; nükleoplasti denilen yönteme başvurulur. Bu yöntem radyofrekanslar kullanılarak hastanın omur dikine ısı verilmesi bu sayede de diskin içerisindeki sinirlerin yok edilmesi ve sonuç olarak fıtığın çökmesi esasına dayanan bir tedavi yöntemidir. Bu tedavi esnasında hasta tamamen uyutulmaz, bölgesel uyuşturma uygulanır ve hastanede yatacağı bir durum da yoktur. Ancak bu tedavi yönteminin riski olmamasına rağmen hastalığı kökünden yok etmek gibi bir garantisi de yoktur.

       

Hasta yukarıdaki tüm tedavi yöntemlerine rağmen hala bel ağrılarından kurtulamamış ve hatta ayağa kalkamayacak, idrarını dahi tutamayacak bir duruma geldiyse artık tek çözüm cerrahi bir operasyondur. Sakat kalma, fıtığın tekrarlaması, korse takmak zorunda kalmak gibi korkular yersizdir. Bel fıtığı tedavi yöntemleri arasında mikro cerrahi de girmiştir. Normal bir bel fıtığı ameliyatında hastanın belinden 5 cmlik bir kesik açılarak fıtıklı disk alınır. Mikro cerrahi yöntemin farkı normal ameliyatın cerrahi operasyon mikroskopu ile yapılmasıdır. Bu operasyonda açılan kesin daha küçük olacağından ameliyat daha rahat yapılır ve zedelenen doku yüzeyi 2-3 cmlik kesikler açıldığından dolayı küçülür. Bu operasyondan sonra hastanede bir gece kalmak yeterli olur. Bir de endoskopi ile yapılan cerrahi müdahale yöntemi vardır. Belden açılan küçük bir delikten içeri ucunda kamera olan bir tüp yerleştirilir ve operasyon bu şekilde yapılır. Bazı durumlarda çok faydalıdır.

 

 

 

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir