Nisan, 2024

Güvenilir medikal portalınız.

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri, Tanı...

Mantar Zehirlenmesi   Mantar Zehirlenmesi, mantar tüketimi sonrası meydana gelen, çeşitli klinik belirtilerle kendini gösteren...

Dış Kulak İltihabı Yaz...

Yaz Aylarının Kabusu: Dış Kulak Yolu İltihabı Yaz ayların adım atmamızla birlikte tatil planlarımız...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalıdır? Beslenme yaz kış fark etmeksizin sağlık için yılın...

İdrar yolu enfeksiyonu ve...

İdrar yolu enfeksiyonu bulguları ve tedavisi Bu makalede gençlerde ve yetişkinlerde idrar yolları enfeksiyonu...
Ana SayfaDiyetBalık Yemek İçin 10 Neden

Balık Yemek İçin 10 Neden

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Balığın faydaları üzerine araştırma yapan birçok kişi, faydalarını bildiğinde bu yiyeceği muhakkak daha da keyifle tüketecektir. Sağlıktan güzelliğe birçok faydası olan bu besini haftada en az iki kere tüketmelisiniz. Bu yazımızdan balığın faydaları, içerikleri ve balık tüketmek için 10 nedenden bahsedilecektir.

Balığın Faydaları ve Balık Tüketmek İçin 10 Neden

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kader savaşçısı olan balık, bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Enfeksiyonlara karşı savunma mekanizması geliştirmek isteyenler için balık vazgeçilmez bir besindir. İçerisinde bulunan vitamin ve mineral immun sistemi destekleyicidir ve bağışıklık sisteminin stabil çalışması için önemli öğelerdir.

Cildin Yaşlanmasını Geciktirir

Balığın faydaları arasında ön plana çıkan cilt güzelliği son derece önemlidir. Bu yüzden balığın özellikle de somon grubunun düzenli olarak tüketilmesi cilt güzelliği üzerinde son derece olumlu etkiler gösterir. Özellikle çinko, A vitamini, C vitamini, omega-3 gibi öğeler cilt için olumlu etki gösterir. Bu besin değerleri kollajen ve doku yenilenmesi için destek sağlarlar ve daha sağlıklı bir cilt için yardımcı öğelerdir.

Saçları Canlandırır

Saç sağlığı konusunda da son derece yararlı olan bu besinlerin kullanılmasıyla saçlarınızdaki cansız görünüm de ortadan kalkacaktır.

Kalp ve Damar Hastalıklarını Önler

Kalp ve Damar Hastalıklarını önleyen balık, bu riskleri de düşürmek açısından faydalıdır*. Izgara olarak tüketilen balık türleriyle riskleri minimuma indirmeniz söz konusu olabilir. Balığın içerisinde yer alan doymamış yağlar ve esansiyel yağ asitleri kalp damar sistemleri açısından son derece önemlidir. Bu durumda kalp ve damar hastalıkları için balık tüketimini haftada iki kere yapabilirsiniz.

Diyabet Riskini Azaltır

Eskiden beri diyabeti olanlar balık tüketerek kan dengesinin düzelmesini sağlamaktadır. Özellikle iltihaplanma gibi durumlardan kurtulmak istediğinizde doymamış yağ asitleriyle birlikte diyabet riskini de azalttığı biliniyor. Balığı içerisinde yer alan öğeler (omega-3 vs.) aynı zamanda anti-inflamatuar etki gösterir. Pankreas üzerinde anti-inflamatuar etki ile koruyucu özellik gösterir ve diyabet için indirekt olarak koruyucu olduğu söylenebilir.

Depresyonu Önler

Balıkların arka kısımlarındaki kahverengi etler, unutkanlığın azalmasını sağlar. Özellikle çocuklarda dikkat eksikliğinin giderilmesi konusunda çok faydalı olduğu bilinir. Depresyona karşı son derece etkili olan Omega 3 asitleri sağlık üzerine çok etkilidir.

Depresyona İyi Gelir

Zekanızı çalıştıracağı için depresyona neden olabilecek olası durumları da düşünmenizi önleyecektir. Düzenli balık tüketen insanların depresyona yakalanma oranlarının az olduğu tespit edilmiştir. Omega-3 ve vitaminler, santral sinir sistemine destek olarak hem bilişsel, hem de psikolojik anlamda olumlu katkıları vardır.

Bağırsakları Çalıştırır

Balık son derece yararlı bir bağırsak çalıştırma özelliğine sahiptir. Bu yüzden bağırsak kanseri riski olma olasılığını da azaltmaktadır. Balığın sağlığa yararları son derece önemlidir. Diyetlerde de sık sık kullanıldığı bilinmektedir.

Gözlere İyi Gelir

Balık göz sağlığı açısından son derece yararlı bir yiyecektir. Özellikle A vitamini göz sağlığı için kilit nokta olma özelliğindedir. Bu yüzden düzenli beslenerek balık tüketiminin de arttırılması istenmektedir.

Akciğerlere Dosttur

Akciğerleri koruyucu bir etki gösteren bu yiyecek, çocuklarda astım belirtilerinin de azalmasına yardım eder. Yeteri kadar balık tüketen kişilerde akciğer sağlığının korunduğu görülmüştür. Bu da akciğer hastalıkları riskinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Balığın İçeriği ve Besin Değerleri

İnsanlar için gerekli olan vitamin ve minerallerin birçoğu balıklarda bulunmaktadır. İçerik ve dağılım balığın türüne göre değişkenlik gösterebilmektedir. İşte balıkta yer alan başlıca besin değerleri:

  • Suda çözünen B ve C vitaminleri
  • Yağda çözünen A,D,E,K vitaminleri oldukça fazla yer alır
  • Kalsiyum, Sodyum, Fosfor, Potasyum, Magnezyum, İyot, Demir, Bakır, Flor, Kobalt ve Çinko (özellikle kalsiyum ve fosfor kaynağı açısından mükemmel bir besindir)
  • Omega-3 (bkz. : https://www.hepsaglik.net/balik-yagi-omega-3-faydalari-ve-bazi-etkileri/ )
  • Yağ Asitleri

* https://www.uptodate.com/contents/fish-oil-physiologic-effects-and-administration?search=omega-3&source=search_result&selectedTitle=3~147&usage_type=default&display_rank=2

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ortodontist Nasıl Seçilir?

Ortodonti, dişlerin ve çenelerin düzgün hizalandığı ve uyumlu bir yapıya sahip olduğu bir diş hekimliği dalıdır. Bu alanda uzmanlaşmış olan diş hekimlerine ortodontist denir....

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...