Hepsaglik

Astım Nedenleri

Astım Nedenleri
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

astım nedenleri

astım hastalığı

Astım Nedenleri

                Bronş adı verilen yapılar nefes aldığımızda havanın akciğere iletilmesini sağlar. Bazen uyarıcılar tarafından bronşlar aşırı kasılmaya uğrarlar ve daralırlar. Hem nefes almak güçleşir hem de nefes vermek güçleşir. Bu şekilde uyarıcılar tarafından ortaya çıkan geri dönüşümlü bronş kasılmalarına astım denir. Uyarıcı maddelerin yanı sıra bronş etrafındaki ince zarın şişmesiyle de bronş kanallarında daralma ve akabinde kriz görülebilir. Ayrıca mukus denilen balgam ve sümüğün aşırı salgısı sonucu solunum kanallarının tıkanması da yine bir astım nedenidir.

Astım Nedenleri

                En belirleyici astım nedeni genlerden gelmesidir, ailede görülen alerjik vakalar bile astım oluşumunu tetikleyebilir. Kimlerde görülebileceğinin kesin bir kanıtı olmadığından astım görülüp görülmeyeceğine dair test yapılamaktadır. Mevsim değişikliği sonucu oluşan nem ve nem sonucu ortamda yaşayan böceklere olan alerjik reaksiyonlar da astıma sebep olabiliyor.

Artan sanayileşme ile birlikte günümüzün en büyük problemlerinden biri olan hava kirliliği de astımın en belirgin nedenlerindendir. Hava içinde bulunan, kömür ve tebeşir tozu, sigara dumanı, parfüm ve spreyler, egzoz gibi hava kirliliğine yol açan maddeler de genetik risk altında olmayanları da tehdit eder.

Çevresel faktörlerin yanı sıra bazı meslekler de astımın nedenleri arasında sayılıyor. Kuaförler, sanayide ya da tozlu ortamda çalışanlar, fırında çalışanlar, kış aylarında soğuğa maruz kalarak çalışanlar risk altında.

Yapılması Gerekenler

                Astımı olanlarsigara dumanından, rutubetli yerlerden uzak durmalı ve soğuktan korunmalıdır. Alerjik reaksiyon gösterilen maddelerden uzak durulmalıdır. İlaçların düzenli alınmasına özen gösterilmeli ve grip aşısı olunmalıdır. Nemli ortamı seven böceklere karşı dikkatli olunmalı özellikle astımlı kişilerin bulunduğu yerlerde halı bulundurulmamalıdır.

Astım hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir