Pazar, Mart 29, 2020

Astım Nedenleri

   

astım nedenleri
astım hastalığı

Astım Nedenleri

                Bronş adı verilen yapılar nefes aldığımızda havanın akciğere iletilmesini sağlar. Bazen uyarıcılar tarafından bronşlar aşırı kasılmaya uğrarlar ve daralırlar. Hem nefes almak güçleşir hem de nefes vermek güçleşir. Bu şekilde uyarıcılar tarafından ortaya çıkan geri dönüşümlü bronş kasılmalarına astım denir. Uyarıcı maddelerin yanı sıra bronş etrafındaki ince zarın şişmesiyle de bronş kanallarında daralma ve akabinde kriz görülebilir. Ayrıca mukus denilen balgam ve sümüğün aşırı salgısı sonucu solunum kanallarının tıkanması da yine bir astım nedenidir.

Astım Nedenleri

                En belirleyici astım nedeni genlerden gelmesidir, ailede görülen alerjik vakalar bile astım oluşumunu tetikleyebilir. Kimlerde görülebileceğinin kesin bir kanıtı olmadığından astım görülüp görülmeyeceğine dair test yapılamaktadır. Mevsim değişikliği sonucu oluşan nem ve nem sonucu ortamda yaşayan böceklere olan alerjik reaksiyonlar da astıma sebep olabiliyor.

Artan sanayileşme ile birlikte günümüzün en büyük problemlerinden biri olan hava kirliliği de astımın en belirgin nedenlerindendir. Hava içinde bulunan, kömür ve tebeşir tozu, sigara dumanı, parfüm ve spreyler, egzoz gibi hava kirliliğine yol açan maddeler de genetik risk altında olmayanları da tehdit eder.

Çevresel faktörlerin yanı sıra bazı meslekler de astımın nedenleri arasında sayılıyor. Kuaförler, sanayide ya da tozlu ortamda çalışanlar, fırında çalışanlar, kış aylarında soğuğa maruz kalarak çalışanlar risk altında.

Yapılması Gerekenler

                Astımı olanlarsigara dumanından, rutubetli yerlerden uzak durmalı ve soğuktan korunmalıdır. Alerjik reaksiyon gösterilen maddelerden uzak durulmalıdır. İlaçların düzenli alınmasına özen gösterilmeli ve grip aşısı olunmalıdır. Nemli ortamı seven böceklere karşı dikkatli olunmalı özellikle astımlı kişilerin bulunduğu yerlerde halı bulundurulmamalıdır.

Astım hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADIN erkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast.. Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı Yaşam Spor ve Egzersız
Diyet Kadın Hast.
Kadın Hast. Jinekoloji
Doğum Doğum
Kısırlık - Tüp Bebek Biyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast. Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H. Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast. Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast. Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast. Enfeksiyon Hast..
Göz Hast. Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahili) İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. H Kalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast. Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H. Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve Hastalıkları Ruhsal - Sinirsel H.
çocuk-kategorisi
    0-12 ay
   12-18 ay
   18-24 ay

Must Read

entübasyon - hava yolu

Entübasyon nedir, entübe hasta ne demek?

0
Entübasyon kavramı ve entübe hasta tanımı şu sıralar en çok merak edilen sorular arasında. Peki entübasyon nedir? Entübe hasta kavramı neyi ifade...