Hepsaglik

Anneler için bebek bakımı ve püf noktaları…

Anneler için bebek bakımı ve püf noktaları…
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Bebek Bakımı

                Bebeğiniz dünyaya geldikten sonra onunla nasıl ilgileneceğiniz konusunda kimi zaman korkular yaşayabilirsiniz. Bebek bakımı hakkında size yardımcı olacak bu yazımızı okuyarak, merak ettiğiniz konular hakkında bilgi edinebilir ve bebeğinizin evde bakımına dair ipuçları öğrenebilirsiniz.

Bebek bakımı konusunda en önemli konu bebeğinizi ne sıklıkla ve ne kadar emzirmeniz gerektiğidir. İlk haftalarda bebeğinizi mutlaka her istediğinde emzirmelisiniz. Bebeğiniz tek memeyi emerek uyuyabilir. Ancak her iki göğsü de eşit olarak emzirmek çok daha mantıklı olacaktır. Ancak bunu her defasında gerçekleştirmeniz çok zor olacağı için bebeğinizi her göğüsten sırayla emzirebilirsiniz. Emzirmeye başladıktan ilk 10 dakika sonra gelen süt daha yağlı olduğu için daha doyurucudur. Bebeğinizin günde yaklaşık olarak 10 – 12 kez emmesi ve gece beslenmeleri normaldir. Bebeğinizi emzirirken su vermenize gerek yoktur ve 6. aydan itibaren emzirme ile birlikte meyve püresi ve pirinçli mama benzeri ek besin takviyeleri vermeniz gerekmektedir.

Bebek bakımı için bir diğer önemli detayda dışkı ve idrar sıklığıdır. Bebeğiniz ilk 6 aylık dönemde günde 6 – 8 kez dışkı yapacaktır. Eğer bebeğinizi anne sütüyle besliyorsanız dışkısının cıvık olması son derece normaldir. Bebek dışkısı ilk günler yeşil olmakta ilerleyen günlerde altın sarısı bir renge bürünmektedir. Eğer bebeğinizi mama ile besliyorsanız dışkısının daha kıvamlı olduğunu ve dışkı yapma sıklığının daha az olduğunu göreceksiniz. Bebek bakımı konusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer detay da bebeğinizin idrar yapma sıklığıdır. Tıpkı dışkı gibi günde 6 – 8 kez idrar yapması gerekmektedir. Bu sayılar bebeğinizin beslenmesinin de yeterli olduğunu göstermektedir. Bebeğinizin altını gün içerisinde sık sık değiştirmeye özen göstermelisiniz. Bebeğinizin altını silmek için ıslak pamuk ya da hazır silme mendilleri kullanabilirsiniz. Eğer altı çok pisse yıkayabilirsiniz. Kirli bezler çok uzun süre değiştirilmezse pişik yapabilir. Bu nedenle sağlıklı bebek bakımı için bebeğinizin altını sık sık değiştirmelisiniz. Kız bebeklerinin altını temizlerken önden arkaya doğru silmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

       

Göbek bakımı da bebek bakımı için önemli detaylar arasındadır. Bebeğinizin göbeğinin ve çevresinin temiz ve kuru olması son derece önemlidir. Göbek kordonu kendiliğinden düşene kadar günde 2 – 3 kere alkollü pamukla göbek kordonunu dibinden silin ve göbeği bezin dışında bırakmaya özen gösterin. Göbek zaten 7 – 14 gün içerisinde düşecektir. Göbek bağı düştükten sonra hafif bir kanama olması normaldir. Bu durumda bölgeyi yine alkolle temizleyebilirsiniz. Bebek bakımı konularından birisi de bebeğinizin yatma pozisyonudur. Eğer bebeğiniz gözlem altında olmayacaksa mutlaka sırt üstü yatırmanız gerekir. Sırt üstü yatış pozisyonu en güvenli pozisyon olduğu için tercih edilmelidir. Bebeğinizi uyanıkken ve gözlemliyorken kollarının güçlenmesi için yüz üstü pozisyonda yatırabilirsiniz. Kesinlikle yastık ve kuş tüyü yorgan kullanmamalı, yatağında yumuşak oyuncaklar bırakmamalısınız.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir