Hepsaglik

Stres İştahı Nasıl Artırıyor?

Stres İştahı Nasıl Artırıyor?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

Stres İştahı Artırma Mekanızması

Stres İştahı Nasıl Artırıyor?

Stres İştahı Nasıl Artırıyor?

Son zamanlarda oldukça fazla konuşulan ve tartışma konusu olan stresin iştah arttırdığı yönündeki iddialar, uzmanlar tarafından da onaylandı. İşten ayrılan, sevgilisi tarafından terk edilen, sınav heyecanı yaşayan birçok kişinin yoğun baskı altında stres yaşadığını söyleyen uzmanlar, bu stresin iştah arttırıcı özelliği bulunduğunun da altını çizdi. Genelde kilo sorunu yaşayan kişilerin strese bağlı rahatsızlıklar geçirdiğini belirten uzmanlar, bu kişilerin öncelikle psikolog desteği almalarını istedi.

Hamburger, pizza, cips, çikolata ve kola gibi yağlı ve asitli gıdalar tüketmeye başlayan kişiler çoğunlukla stres yaşayan kişilerdir. İçlerinde yaşadıkları mutsuzluğu bu tarz gıdalarla gidereceğini düşünen kişiler, iştahlarına engel olamıyor. Beslenme alışkanlıkları değişen ve yemek yeme alışkanlıkları bozulan kişiler, zamanla kilo problemi ile karşı karşıya kalıyor. Stresin başlı başına iştah arttıran bir etken olduğu da böylelikle kanıtlanmış oluyor.

Birçok diyetisyen kilo sorunu yaşayan hastalarında stresle karşılaştıklarını ve öncelikle psikolog yardımı tavsiye ettiklerini söylüyor. Kendini mutlu hissedemeyen kişilerin diyete başlaması da mümkün değil. Diyet yapmaya başladıysanız, sonuca ulaşabilmek için de kararlılıkla devam etmeniz gerekiyor. Stresle başa çıkabilmek çok daha sağlıklı yaşamanıza olanak sağlayacaktır. Sağlıklı ve düzenli beslenme yöntemlerini bildiğiniz ve spor yaptığınız takdirde çok daha fit bir vücuda sahip olabilirsiniz. Yağlı ve asitli yiyeceklerden uzak durmanızda fayda var. Özellikle de stresten uzak kalmanız gerekiyor.

Stres İştahı nasıl artırıyor?

Stres anında vücdumuzda farkedemediğimiz bazı fizyolojik değişimler olur. Terlemenin artması, gastrointestinal (sindirim) sistemin yavaşlaması, kan glikoz düzeyinin yükselmesi, göz bebeklerinin genişlemesi, kan yoğunluğunun artması, major stres hormonu olan Kortizolun yükselmesi, Adrenalin, tiroid hormonlarının ve kolesterolün artması vücuttaki değişimlerden bazılarına örnektir.

Özellikle stres ile tetiklenen hormonal etkiler kilo kaybına veya kilo alımlarına neden olabilir. Stresle değişen önemli hormonlardan biride insülindir. İnsülinin artması vücutta hipoglisemi oluşturmak sureti ile glisemik indexi yüksek (şekerli) besinlerin alımını artırır (iştah). Buda iştah artması şeklinde kendi gösterir.

 

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir