Hepsaglik

Gebeliğin (Hamileliğin) 7. Haftası ve Ultrason Görünümü

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Gebeliğin (Hamileliğin) 7. Haftası ve Ultrason Görünümü
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

Anne karnındaki bebeğin yüzünün şekillenmeye başladığı gebeliğin 7. haftası itibariye bebeğin göz, kulak ve burun çukurları oluşmaya başlamaktadır. Bu dönemde bebeğin beyin ve sinir sistemi hızlı bir şekilde gelişme gösterir ve bu yüzden de baş, vücuda oranla daha büyük boyutlarda olur. Aynı şekilde bebeğin başı vücuttaki diğer organlara göre çok daha hızlı bir şekilde büyümektedir. Bebeğin kolları palet gibi bir görünüme sahipken, bacakları ise tomurcuk şeklinde görülmektedir. Hamilelik 7. hafta görüntüsü ile artık embriyo rahat bir şekilde görülebilmektedir ve bu haftada bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişip gelişmediğini kontrol edebilmek amacıyla CRL (Crown-rump Lenght) adı verilen baş – popo ölçümü yapılmaktadır. CRL ölçümü, bu haftadan sonra her kontrolde hekim tarafından düzenli olarak yapılacaktır. Böylece bebeğin gelişiminde bir sorun olup olmadığı tespit edilebilmektedir. Bebek, hamileliğin 7. haftası döneminde bir fasulye tanesi görünümünü almakta, boyu yaklaşık olarak 9 – 11 mm civarındadır. Bu haftada aynı zamanda hamile kaldığı tarihi ya da son adet tarihini bilmeyen kadınların alınan ölçümler sayesinde gebelik süresi tahmin edilmekte ve doğumun yapılacağı tarih bu şekilde aşağı yukarı hesaplanabilmektedir.

7-weeks-pregnant

Gebeliğin 7. haftası embriyonun aynı zamanda yemek ve soluk borularının oluşmaya başladığı ve oluklara ayrıldığı dönemdir. Kalp, akciğer, apandisit, gözler, burun delikleri ve bağırsaklar da bu dönemde gelişimini sürdürür. Beyin – omurilik kanalı kapanmakta ve bu kanalın içerisinde beyin ve omurilik gelişmektedir. Gözün ağ tabakası yani retina da gelişmekte, ilkel bir ağız ve dil kolayca görülebilmektedir. Beyin ise 3 ana kısma ayrılmaktadır.

16th ultrasound-27 weeks 4 days-Baby A & B heads

Anne adayları ise hamileliğin 7. haftası itibariyle, hamilelik belirtilerini fazlasıyla hissetmeye başlamaktadırlar. Bu haftada genellikle hamileliğin en temel belirtileri olan sabah bulantıları ve gebelik aşermeleri başlamaktadır. Aynı şekilde hiç beklenmedik anda yiyeceklerden iğrenme de sıklıkla yaşanan durumlar arasındadır. Bu haftada kokusuz ve beyaz renk vajinal akıntılar olabilir. Ancak vajinal akıntı sarı ya da yeşil renkte, kokulu olursa, idrar yaparken yanma hissedilirse mantar enfeksiyonu olabileceği için mutlaka hekime danışmak gerekmektedir. Hamilelik döneminde mantar enfeksiyonuna karşı kadınların dikkatli olması gerekmektedir. Ancak tabii ki böyle bir durumun varlığı karşısında da paniklememek gerekir. Çünkü mantar enfeksiyonu hamile kadınlarda sıklıkla görülen bir durumdur ve uygun tedavi ile kısa bir süre içerisinde ortadan kaldırılabilir. Gebeliğin 7. haftası bebeğin kalp atışlarının da duyulabilme olanağı olan bir dönemdir. Rutin kontroller yapılırken, kalp atışları da dinlenmektedir.

CRL (  Baş-pop mesafesi)
CRL ( Baş-popo mesafesi)
Baş Popo Mesafesi ölçümü, bebekte herhangi bir anomali veya bozukluk olup olmadığını değerlendirmek için kullanılır. Fetal pozisyonun da ölçüm için uygun olması gerekir. Hassas ultrason kalibrasyonu gerekebilir ve tecrübeli bir hekimce ölçüm yapılıp değerlendirmeye alınır. Örnek bir Ultrasonografi görünümü yukarıda verilmiştir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir