Hepsaglik

Gebeliğin (Hamileliğin) 19. Haftası ve Ultrason Görünümü

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Gebeliğin (Hamileliğin) 19. Haftası ve Ultrason Görünümü
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

19 Haftalık Gebelik

 

Fetüsün duyusal gelişiminin net bir şekilde artış gösterdiği bir hafta olan hamileliğin 19. Haftası itibariyle fetüsün beyninde koku, tat alma, görme, dokunma ve duyma alanları artık beliriyor. Yapılan araştırmalara göre, anne karnındaki bebekler bu dönem içerisinde dışarıdan gelen sesleri duymaya başlıyorlar. Yani isteyen anneler, bebeğin duyabileceği ihtimalini göz önünde bulundurarak bu dönemde bebekleri ile konuşabilir, kitap okuyabilir ya da müzik dinletebilirler. Hamilelik 19. Hafta görüntüsü incelendiğinde bebeğin boyunun yaklaşık olarak 15 cm civarında olduğu görülebilmektedir. Yaklaşık olarak bir portakal büyüklüğünde olan bebeğin kolları ve bacakları da artık birbirleriyle orantılı bir hale gelmiştir. Böbrekler, anne karnında idrar üretmeye devam etmekte, kafa derisinde de saçları yavaş yavaş çıkmaya başlamıştır. Bu dönemde bebeğin teni, amniyotik sıvıda herhangi bir sorun meydana gelirse fetüsü koruyabilmek amacıyla, verniks kazeoza adı verilen balmumu benzeri bir sıvı ile kaplanmaya başlar.

19 haftalık ultrason

Gebeliğin 19. Haftasında bir Ultrason Görüntüsü

Gebeliğin 19. Haftası itibariyle fetüste olduğu gibi annenin vücudunda da değişiklikler yaşanmaya devam etmekte. Bu dönemde anne, özellikle karnının alt kısmında ağrılar hissedebilir. Yuvarlak bağların ağrısı olan bu ağrılar, rahmin genişlemesi ve esnemesinden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Ancak bu ağrılar gittikçe daha keskin bir hale gelir, dinlenilmesine rağmen devam ederse, mutlaka hekime başvurmak gerekmektedir. Hamileliğin 19. Haftası içerisinde annenin cildinden de bazı değişiklikler meydana gelmektedir. Fazla östrojen salgılanması nedeniyle avuç içlerinin kırmızılaşması, pigmentlerde artış yaşandığı için yüzün bazı bölgelerinde kahverengi lekelerin oluşması son derece normaldir. “ kloazma “ ya da “ hamilelik maskesi “ adı verilen bu koyu lekeler, dudak üstünde, yanaklarda ve alında görülür genel olarak. Bu koyulaşma yüz ile birlikte meme uçlarında, dış genital bölgede, uyluklarda, koltuk altlarında da görülmektedir. Gebeliğin 19. Haftası pigmentleri daha da koyulaştıracağı için güneşten uzak durulması gereken bir dönemdir. Güneş olmasa bile ışınlardan etkilenmemek adına mutlaka gözlük ve şapka ile birlikte yüksek koruma faktörlü güneş kremi de kullanmak faydalı olacaktır.

belik 19. hafta

Bu dönemde fetüs kısa aralıklarla hıçkırabilmekte ve anne hafif bir şekilde de olsa fetüsün hıçkırıklarını hissedebilmektedir. Annenin iç ısısında da artış olacağı için hamileliğin 19. Haftası bol bol terleme olacaktır. Aşırı terlemeyi engellemek için sentetik elyaftan yapılmış olan giysileri giymemeli ve terlemeye sebep olacak aşırı hareketlerden kaçınmaya özen göstermek gerekmektedir. Gerektiği takdirde bol bol duş alınabilir. Bu dönemde tabii ki egzersiz yapmak terlemeye sebep olacaktır, ancak düzenli olarak yapılan egzersizler bebeğe kan akışını çoğaltır ve sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürmesini sağlar. Aynı zamanda annenin de fazla kilo almasını engeller. Bu nedenle hafif tempolu yürüyüş yapmak ya da yüzmek gebeliğin 19. Haftası için uzmanlar tarafından anne adaylarına tavsiye edilmektedir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir