Hepsaglik

Funda Otu (Galluna vulgaris, Buruyere ,Süpürge otu, Erica, Süpürgeçalısı)

Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Funda Otu (Galluna vulgaris, Buruyere ,Süpürge otu, Erica, Süpürgeçalısı)
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

funda

funda

Funda Otu (Galluna vulgaris, Buruyere ,Süpürgeotu, Erica, Süpürgeçalısı)

Funda Otu Tanımı

Fundagiller ailesinden olan genelde alçak boylu bir yapıya sahip olan bu bitki yaprak dökmeyen ve yaklaşık 500 kadar çalı türünün ortak ismidir. Gök funda isimli bu türü genelde evcil hayvanlara altlık yapmak için kullanılmaktadır. Bunun yanında boyları 1 ila 3 metre arasında değişen funda bitkisinin, güzel kokan beyaz çiçekleri vardır. Sadece fundanın, erica scoporia adlı özel bir cinsi, yeşile yakın renkli bir çiçeğe sahiptir.  İşte bu tür aynı zamanda süpürge yapımında da kullanılır. Bundan dolayıdır ki funda aynı zamanda süpürgeotu olarak anılmaktadır. Funda bitkisi, genel olarak Trakya ve Marmara başta olmak üzere ülkemizin  hemen hemen tüm sahil kısımlarında yetişebilmektedir.

Funda Otu Yararları

Funda bitkisi üzerine yapılan araştırmalarda, bilhassa böbrek hastalıklarında ve böbrek taşından dolayı ortaya çıkan böbrek rahatsızlıklarında faydası olduğu görülmüştür. Bunun yanında böbrek taşının düşürülmesinde de funda yaprağının etkisi vardır. Bir glikozit maddesi olan “ericolin” adlı maddeyi içinde barındırması bu taşın düşürülmesini sağlamaktadır. Yine ishal rahatsızlığı olan kişilerde de oldukça faydalı olduğu görünmüştür.  Zeytinyağıyla hazırlanan funda merhemi, ciltte çıkmış olan çıbanın ve egzamanın tedavisinde de kullanılır. Yİne funda yaprağının lapası ağrıları keser. Funda’nın zayıflatıcı özelliğinin de olduğu bilinmektedir.

Funda Otu Bitkisinin Kullanılışı

Funda yaprağının lapası yapılarak kullanılabildiği gibi zeytinyağı ile merhemi de yapılarak kullanılmaktadır. Bunun yanında kaynar su içine funda yaprakları atılıp demlenerek çay olarak da tüketilip kullanılabilir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir