Hepsaglik

Damar Tıkanıklığı Hastalığı

Damar Tıkanıklığı Hastalığı
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

kalp-damar hastalıkları

kalp-damar hastalıkları

Damar Tıkanıklığı Hastalığı

Son yılların en çok duyulan kalp damar hastalıklarının başında gelen damar tıkanıklığının erken tanısı oldukça önemlidir. Erken tanı yapılarak erken başlayan tedavi sürecinde olumlu sonuçların alınması daha da olasıdır. Hastanın şikâyetleri doğrultusunda yapılan bu tanı ile izlenecek olan yol belirlenir.

Damar Tıkanıklığı Hastalığının Belirtileri?

Damar tıkanıklığının oluştuğu bölgeye göre belirtileri değişmektedir. Bacak damarlarında görülen tıkanıklıklarda hasta uzun yol yürümelerinde kramp tarzı ağrıların oluşumu görülür. Bu ağrıların birkaç dakika dinlenme sonucu geçtiği de söylenebilir. Kalp damarlarının tıkanıklığında ise, hasta efor sarf ettiğinde göğüs ağrısı oluşmaktadır. Bu ağrı göğüste oluşan baskı ile hissedilir. Boyun damarı tıkanıklıklarında ise hastaların kollarında ve bacaklarında uyuşmalar olmaktadır. Hastalığın tanısı fizik muayene sonucu yapılır. Farklı olarak bir takım radyolojik görüntülerle de tanı yapılmaktadır.

Damar Tıkanıklığı Hastalığının Tedavisi?

Damar tıkanıklığı hem ilaçlarla hem de cerrahi müdahalelerle tedavi edilmektedir. Genellikle damar tıkanıklığının yaygın olmadığı durumlarda ilaç tedavisi tercih edilmektedir. İlaç tedavisinin cevap vermediği hastalara ise cerrahi tedavi uygulanmaktadır. Farklı olarak bazen ilk aşamada da cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Bu tedavilerin yanı sıra risk faktörlerinin kontrol altına alınması gerekmektedir. Sigara kullanan damar tıkanıklığı hastaları mutlaka bu kötü alışkanlıktan kurtulmalıdır. Kan yağları kontrol altına alınmalıdır. Diyet yapılmalı ve gerektiğinde ilaç tedavisine geçilmelidir. Düzenli bir hayatın gerekli olduğu bu hastalıkta egzersiz yapmak da oldukça önemlidir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir